Jak kupować akumulatory i kable rozruchowe
Jak kupować akumulatory i kable rozruchowe aby dokonać optymalnego wyboru zamiast wpaść w pułapkę sprytnych marketingowców ?
Przeciętny właściciel pojazdu a zarazem jego użytkownik zmaga się z dużo większą ilością problemów, niż pasażer lub kierowca auta służbowego.
Kierowcy pojazdów służbowych nie są najbardziej reprezentatywnym „profilem klienta”, ponieważ eksploatują pojazd służbowy, który zazwyczaj jest UBEZPIECZONY od „wszelkiego zła”. Lecz również oni powinni mieć świadomość pewnych zaskakujących sytuacji na drodze, oraz swoich preferencji w rozwiązaniu problemu.
Często czas oczekiwania na pomoc drogową to godzina, lub jeszcze dłużej. Więc może warto wozić ze sobą w bagażniku takie niewielkie opakowanie z kablami rozruchowymi ? Ot tak, na wszelki wypadek, jak ogólnie wiadomo „czas to pieniądz”.
Z pasażerami czy też partnerami kierowców sprawa wygląda jeszcze gorzej. Zazwyczaj jeżeli już eksploatują jakiś pojazd, to przeważnie na prawym siedzeniu pasażera. A więc są „ubezpieczeni” jeszcze bardziej, bo nawet od myślenia. Mogą sobie spokojnie uciąć drzemkę i śnić o akumulatorach i kablach rozruchowych na uginających się półkach sklepowych. Po przebudzeniu zastanawiając się do czego to komu potrzebne ? Lecz gdy już zrozumieją o co w tym chodzi, mogą sprawić użyteczny prezent urodzinowy lub pod choinkę kierowcy pojazdu.
Czym sugeruje się klient podczas wyboru produktu ?
Klient dokonując wyboru produktu sugeruje się głównie ceną, w następnej kolejności jakością, estetyką wykonania, a na samym końcu parametrami. Postanowiłem podjąć się zadania zwiększenia świadomości wyboru konsumenckiego o parametry elektryczne i użytkowe akumulatorów oraz kabli rozruchowych.
Potencjalny klient oczekuje żeby akumulator był „DOBRY”, czyli żeby mocno kręcił wałem korbowym silnika podczas rozruchu. A więc, żeby akumulator dysponował dużą zdolnością rozruchową nawet w trudnych zimowych warunkach, zazwyczaj równoważną z dużym „opisowym” prądem rozruchowym. A zatem żeby miał jak najmniejszą rezystancję szeregową. Klienci również oczekują, długiego czasu bezawaryjnej oraz niekłopotliwej eksploatacji, przy jednoczesnej rozsądnej cenie zakupu.
Nawet estetyka wykonania ma pewien zauważalny wpływ na wybór produktu
Przykładowo: Dokonując wyboru pomiędzy dwoma produktami o bardzo podobnych parametrach użytkowych, wyróżniających się na tle pozostałej reszty który wybierzemy ? Wybierzemy ten produkt, który będzie estetyczniej wykonany, z większą „kulturą” czyli jakością wykończenia detali, a nawet kolor może mieć znaczenie.
Czy kolor ma znaczenie ?
Często zaskakujące są ludzkie potrzeby oraz wybory, w przypadku zakupu akumulatora kolor nie powinien mieć żadnego znaczenia a jednak ma !!! Często wybierane są akumulatory o innym kolorze niż czarny, np. żółte czy czerwone, lub szare. Duży wpływ na wybór produktu przez klienta może mieć sprzedawca, zazwyczaj to on jest na pierwszej linii pomocy w wyborze. Klient zazwyczaj oczekuje, że to właśnie sprzedawca pomoże w wyborze produktu, który spełni oczekiwania oraz potrzeby klienta. Nie mając wiedzy o produkcie klient sugeruje się opinią konsultanta czy też ekspedienta, uważnie słuchając odpowiedzi na zadawane pytania. Klient zazwyczaj zwraca uwagę na sprawność, oraz jakość połączoną z cierpliwością w udzielaniu odpowiedzi, na często mało logiczne pytania. Zazwyczaj klient ocenia jakość pozyskanych informacji, na podstawie różnych, mniej lub bardziej racjonalnych szczegółów. Przy wyborze produktu, klient bardzo mocno sugeruje się opinią sprzedawcy, szczególnie gdy brzmi logicznie, wydając się nam rozsądną oraz wiarygodną.
Kim jest klient ? Klient to My
Najlepszym wyznacznikiem zachowań klientów jesteśmy My sami. Wystarczy sobie przypomnieć jak poprzednio kupowaliśmy produkty które okazały się nieprawidłowym wyborem oraz czym się sugerowaliśmy. Należy zastanowić się jakie błędy popełnialiśmy w trakcie nieudanego wyboru, oraz jak postępować w przyszłości, aby ustrzec się tych błędów. Warto też umieć przekazać innym, jakie działania w trakcie dokonywania wybory są błędne i co należy to robić inaczej.
Dawniej kupując, sugerowałem się głównie ceną, niską ceną, i to był błąd. Gdy po latach prób i błędów doszedłem do tego wniosku, zmieniłem swoje zachowania konsumenckie. Po jakimś czasie niepowodzeń zakupowych zrozumiałem swój błąd, więc postanowiłem zmienić swoje zachowania konsumenckie, wybierając produkty znacznie lepszej jakości. Ponownie sugerowałem się ceną, lecz tym razem w odwrotną stronę, ponieważ zacząłem kupować produkty drogie. Chciałem dobrze, lecz byłem wcześniej zaszczepiony reklamami w TV a to również był wielki błąd. Te produkty reklamowane na okrągło w TV, prawie tak samo krótko „żyły” co te najtańsze. Takim sztandarowym i świetnie wypromowanym produktem był nasz POLSKI produkt, akumulator Centra Futura reklamowany na okrągło w TV. Tylko, że to był produkt „gówno” Polski. Poznańska Centa, jedna z ikon polskiego przemysłu została wykupiona przez wielką zagraniczną korporację, nie mającą nic wspólnego z Polską!!! No poza wyprowadzaniem polskiego kapitału za granicę.
Najistotniejszym czynnikiem wyboru produktu jest satysfakcja udanego zakupu
Mój patriotyzm podatkowy niema jednak żadnego większego wpływu na moje zadowolenie, gdyby produkt był dobry, to i tak byłbym zadowolony. A czy był dobry ? Tak był dobry, tylko że dość KRÓTKO ;). Ze dwa lata był taki „dobry”, a ostatni trzeci rok, to już ciągnął na czworakach i to podpierając się zębami. Dwa razy w swoim życiu kupiłem drogi POLSKI !!! akumulator Centra Futura. I to było o te dwa razy za dużo, za każdym razem było podobnie, dobrze lecz bardzo krótko.
Następnym etapem moich konsumenckich poszukiwań, było zapoznawanie się z opiniami innych użytkowników i często sugerowanie się tymi opiniami. To takie moje prywatne badanie rynku oraz produktów, na moje osobiste potrzeby. I tu każdy miał swoje osobiste sympatie i przemyślenia. Wyciągnięcie prawidłowych wniosków wymagało odsiewania ziarna od plew. Wiązało się to z analizą psychologiczną respondentów, poziomu wiarygodności, różnych sentymentów i sympatii, przywiązywania do pewnych utrwalonych zachowań, itp. W ten sposób budowałem swoiste „portrety psychologiczne” moich rozmówców, często bardzo opiniotwórczych lecz niekoniecznie obiektywnych. Gdy już wytypowałem możliwie najbardziej obiektywnych i wiarygodnych respondentów, to swoje wybory zacząłem opierać na tym, co oni polecali.
Każda metoda jest dobra jeżeli okaże się skuteczną
Badanie opinii konsumentów jest stosunkowo dobrym rozwiązaniem, lecz wymaga tytanicznej pracy w poznawaniu ludzkich charakterów, sposobu wyciągania wniosków czy opinii. Przy umiejętnym wyborze tylko tych opinii które wydają się nam wartościowe, można uniknąć wielu błędów zakupowych.
Opieranie się na takim modelu wyboru ma pewne zalety, umożliwiło mi poznawanie upodobań oraz zachowań ludzkich z psychologicznego punktu widzenia. Ta analiza poszerzyła moją wiedzę o człowieku oraz jego sympatiach, przywarach i przyzwyczajeniach, a więc praca nie poszła na marne. Dzięki temu lecz nie tylko, nauczyłem się profilować ludzi, czyli językiem potocznym szufladkować. Taki sposób podejścia do świata jest bardzo często krytykowany, że nie należy nikogo ani niczego „szufladkować”. Ja jednak się z tym nie zgadzam ponieważ, to właśnie na tej metodzie jest oparta cała analiza kryminalistyczna oraz marketing. To dzięki profilowaniu jesteśmy w stanie wykrywać trudne przestępstwa, oraz oceniać zachowania i potrzeby klientów.
Następnym etapem moich konsumenckich zachowań, zamiast badania wiarygodności innych konsumentów, było zapoznawanie się z ISTOTNYMI parametrami produktów które zamierzałem nabyć. Dziś już wiem jak nie należy wybierać produktów, oraz jak należy robić to prawidłowo i skutecznie. Wiem jakie parametry należy brać pod uwagę, które są istotne z punktu widzenia wyboru konsumenckiego a które należy ignorować. Wiem też, co producenci oraz sprzedawcy próbują ukryć przed konsumentami, a co próbują wyeksponować.
Często jest tak, że najistotniejsze parametry produktu nie są eksponowane na opakowaniu czy obudowie produktu
Czy kupując akumulator interesujemy się rezystancją szeregową akumulatora ? NIGDY !!!
A to właśnie ten parametr jest NAJWAŻNIEJSZY !!! A przynajmniej jest jednym z najważniejszych. Od rezystancji szeregowej akumulatora zależy inny istotny parametr – prąd rozruchowy akumulatora, a więc ten parametr który jest opisany na obudowie. Parametr, który najbardziej interesuje kierowcę, czyli prąd rozruchowy podawany w setkach Amperów jest odpowiedzialny za jego zdolność rozruchową. Ten parametr nigdy nie jest podawany na obudowie akumulatora, więc również ja nie interesowałem się nim.
Rezystancja szeregowa jest jednym z najistotniejszych parametrów, a podawany na obudowie prąd rozruchowy jest proporcjonalnym odzwierciedleniem jej wartości. A więc przy wyborze akumulatora pod względem wysokich parametrów rozruchowych, można sugerować się podawanym prądem rozruchowym. Bardzo istotnym parametrem jest ilość pełnych cykli ładowanie – rozładowanie, oraz ilość możliwych rozruchów. Te parametry dają jakąś tam prognozę o możliwym czasie przydatności eksploatacyjnej akumulatora.
Istotnym czynnikiem jest rodzaj technologii zastosowanej w budowie i konstrukcji akumulatora. Ważne jest, czy kratki są wykonane metodą odlewu grawitacyjnego, czy w technologii cięto – ciągnionej, lub technologi punchingowej a więc wykrawania.
Jednym z bardziej istotnych parametrów jest masa akumulatora, czym akumulator cięższy tym powinien być lepszy i przeważnie tak jest. Następnym interesującym aspektem jest budowa separatorów międzypłytowych. Przy wyborze należy sugerować się rodzajem technologii w jakiej został wykonany akumulator. Czy jest to klasyczny akumulator kwasowy czy EFB, a może AGM ? Te produkty nie są całkowicie zamienne.
Dokonując wyboru przy zakupie akumulatora należy brać pod uwagę technologię w jakiej jest wykonany
Klasyczny akumulator kwasowo-ołowiowy można zastąpić akumulatorem EFB, jedynym mankamentem będzie wyższa cena, zrekompensowana za to dłuższą żywotnością. W przypadku akumulatorów AGM już tak nie jest, więc nie można w prosty sposób zastąpić akumulatora wykonanego w starszej technologii. Ze względu na zbyt wysoką temperaturę panującą w komorze silnikowej, akumulatory AGM nie powinny być tam montowane, lecz w bagażniku.
Maksymalna temperatura eksploatacji akumulatorów AGM to 40 stopni. Akumulatory AGM mogą wymagać innego sposobu uzupełniania ładunku więc stosunkowo „cienkie” instalacje elektryczne starszych pojazdów, mogą nie sprostać zadaniu.
Czy kupując przewody rozruchowe zwracamy uwagę na rezystancją szeregową lub przewodność elektryczną ? NIGDY !!!
Czy klienta interesuje oporność przewodów lub przewodność elektryczna ? Nie, ten parametr nie interesuje klienta, bo niby dlaczego miałoby interesować ? Klient nigdy nie spotkał się z tym parametrem w opisie kabli rozruchowych. Żeby klienta coś zainteresowało, należy wytworzyć w nim świadomość istnienia określonego parametru, a w tym wypadku bardzo istotnego parametru. Parametru który tak naprawdę jest NAJWAŻNIEJSZY ze wszystkich innych, ponieważ to od niego zależą wszystkie inne parametry kabli rozruchowych. Należy pamiętać, że kable rozruchowe to nie tylko grube przewody w izolacji. Kable rozruchowe to również chwytaki krokodylowe wraz z rezystancją styków pomiędzy połączeniami kabli a krokodylami oraz krokodylami a klemami akumulatora.
Agresywny marketing potrafi niekorzystnie wpłynąć na nasz wybór
Nieuczciwi producenci a co za tym idzie sprzedawcy rozprowadzający ich produkty, bardzo zadbali o wytworzenie ogólnej świadomości istnienia „marketingowych” parametrów. Te „marketingowe” parametry, nie mają żadnego istotnego znaczenia w eksploatacji produktów, oraz nie można ich w żaden sposób zweryfikować. Nasze zmysły są atakowane wielkimi cyframi liczb Amperów np. 600 A czy 900 A. Tak naprawdę te wyeksponowane Ampery nic nie mówią nam o jakości produktu i nikt nie wie do czego się odnoszą.
Natomiast te parametry które są istotne dla użytkownika, są skrzętnie ukrywane lub marginalizowane przez żadnych zysku nieuczciwych producentów.
Najistotniejszymi czynnikami wyboru samochodowych kabli rozruchowych są: przekrój przewodnika i przewodność elektryczna, materiał z jakiego jest wykonany przewodnik oraz izolacja. Samochodowe kable rozruchowe, powinny być wykonane z miękkiej wielodrucikowej linki miedzianej o przekroju 16 mm2 w izolacji gumowej. Kable w izolacji plastikowej twardnieją na mrozie bardzo utrudniając użytkowanie, a właśnie zimą najczęściej zachodzi potrzeba skorzystania z kabli rozruchowych. Izolacja gumowa nawet zimą, podczas siarczystych mrozów, jest elastyczna nie pękając podczas rozwijania i zwijania, tak jak twardniejąca izolacja plastikowa.