Antena WA-27 jako wielopasmowa mobilna antena KF

Antena WA-27 jako wielopasmowa mobilna antena KF dzięki zasilaniu jej przez skrzynkę antenową

Antena WA-27 w moim posiadaniu ma 205.5 cm długości, oraz sprężynę – cewkę 50 mm średnicy zewnętrznej, przy 5.2 mm grubości drutu i długości jednego zwoju 14.1 cm a liczbie 9 zwojów. Długość drutu zwiniętego w tej cewce to około 125 cm, grubość drutu następnego środkowego odcinka to na początku to 3.77 mm zwężając się do 3.7mm na końcu odcinka. Następnie kolejny tym razem górny odcinek długi na 96.5 cm, jednakowej średnicy na całej długości 2.8 mm, można przyjąć że długość elektryczna tej anteny to 3.3 metra.

Można dla próby początkowo przedłużyć obecny odcinek dodatkowym odcinkiem 70 cm przy pomocy kostki energetycznej a w przypadku pozytywnych wyników, wymienić cały górny odcinek na nowy, zdecydowanie dłuższy i zwężający się ku końcowi, najbardziej odpowiednim do tego zadania powinien być pręt od anteny lemm długości 170 cm o średnicy początkowej 2,9 mm a na końcu zastosować miotełkę jako pojemność końcową np. z masażera do głowy a do pracy bardziej stacjonarnej można na końcu zainstalować krążek z bardzo cienkiej i lekkiej blachy, na przykład z siatki, to może być metalowe sitko, takie do przykrywania patelni żeby nie pryskała tłuszczem albo z blachy do pieczenia ciasta. Można jako pojemności końcowej użyć trzepaczki do piany, taka zwijana oprócz pojemności końcowej dawała by też wydłużenie anteny bo to indukcyjność spiralna. Trzeba jednak pamiętać że pojemność końcowa powoduje wzrost dobroci Q anteny a co za tym idzie zawężenie szerokości pasma przenoszenia, korzystając ze skrzynki antenowej nie ma to większego znaczenia.

Można przyjąć że tak powstała antena przy fizycznej długości 277 cm będzie równoważna antenie przynajmniej 4 m dzięki cewce przedłużającej a biorąc pod uwagę pojemność końcową jeszcze dłuższej, wrośnie sprawność w porównaniu do anteny 2.4 m a także spadną straty w cewce a prąd w wierzchołku anteny będzie miał większą wartość, być może charakterystyka promieniowania się poprawi, ze względu na inny kąt promieniowania.

Przewidywany wzrost sprawności tej anteny w stosunku do typowych 2.5 metrowych anten to kilka procent, z około 1- 2 % do 8-9 % czyli nie do pogardzenia, a więc warto spróbować.