Mikrofalowy miernik mocy HP-436A

Mikrofalowy miernik mocy HP-436A

Mikrofalowy miernik mocy HP-436A jest następcą miernika HP-435B, jest to analogowy miernik z cyfrowym odczytem. Miernik ten nie posiada prawie żadnych funkcji typowych dla mierników cyfrowych, wszystko trzeba ustawiać ręcznie. Kalibracja sensora jest ustawiana potencjometrem, dla każdego sensora trzeba ponownie ustawiać wieloobrotowy potencjometr. Miernik nie posiada żadnych pamięci użytkownika, współczynnik CF ustawiamy przełącznikiem obrotowym ze skokiem co 1 %, a więc niezbyt precyzyjnie. W dobrych cyfrowych miernikach ten parametr ustawiamy z precyzją 0.01% czyli 100 razy większą niż w HP-436A. Niska precyzja CF tego miernika wynika z faktu, że nie jest to w pełni cyfrowy miernik, cyfrowy jest tylko wyświetlacz. Jedynymi funkcjami miernika HP-436A jakie są typowe dla mierników cyfrowych, to:

1. Automatyczne rozpoznawanie power sensora

2. Automatyczne zerowanie sensora po naciśnięciu przycisku zerowania.

3. Automatyczne przełączanie zakresów pomiarowych

4. Pomiary relatywne.

Możliwości HP-436A

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-436A może mierzyć poziomy mocy od 100 pW do 25W, w zakresach częstotliwości od 100 KHz do 18 GHz. W innych źródłach jest mowa o 26.5 GHz a nawet 110 GHz. Jedno jest pewne, zakres mierzonych mocy i częstotliwości nie zależy od miernika, lecz od aktualnie podłączonego power sensora. W trakcie obserwacji tego miernika zauważyłem, że dzwoniący w pobliżu miernika mocy telefon komórkowy, wywołuje niekorzystny wpływ na pracę miernika. Wyświetlany wynik wariuje w momencie gdy telefon GSM dzwoni, wpływ ten jest większy, gdy telefon znajduje się blisko miernika. To zjawisko dotyczy wielu mierników mocy, jedne mierniki reagują mocniej inne słabiej, zwiększając odległość telefonu od miernika wpływ zakłóceń maleje.

Mikrofalowy miernik mocy HP-436A nie używany od kilku lat, leżał na półce w magazynie, wrażenia z pierwszego odpalenia:

Wewnętrzne, referencyjne źródło mocy wzorcowej 1 mW od razu po włączeniu ma poziom 993.3 uW. Po około 10 minutach wskazywany poziom spada do wartości 990.0 uW, czyli odjeżdża o 0.33%, więc nie jest bardzo stabilny. Mieści się jednak w dokładności deklarowanej przez producenta 0.5%, nie ma tragedii ale do doskonałości daleko, a doskonałość to HP-435.

Po kilku godzinach wygrzewania poziom mocy wraca do wartości 992.0 uW i na tym poziomie stabilizuje się. Następne włączenie po kilku godzinach odpoczynku, poziom mocy źródła wzorcowego to od razu 992.0 uW, i już nie pływa.

Jak wykazały pomiary stabilności wewnętrznego źródła mocy wzorcowej, stabilność jest wystarczająca lecz źródło wymaga już kalibracji.

Urządzenia elektroniczne nie lubią długiego czasu magazynowania, a najwcześniej  ulegają destrukcji kondensatory elektrolityczne.

Jak widać przyrząd nie używany, wymaga dłuższego wygrzania i kalibracji, a miernik staje się bardziej stabilny i wiarygodny. Nie testowałem tego miernika wystarczająco długo, ponieważ nie uważam go za interesujący, ni to pies ni wydra, szkoda czasu. Wszystko wskazuje na to, że ma bardzo stabilny wzorzec mocy, lecz po długim okresie magazynowania wymaga wygrzania.

Jeżeli mamy go w swojej pracowni to już niech będzie, ale jeżeli zamierzamy dopiero nabyć, to polecam zdecydowanie lepszy  HP-437B. Różnica w cenie nie wielka, może 200 zł natomiast różnica w jakości miernika dramatyczna. Głównym kosztem w bolometrycznych miernikach mocy jest sonda pomiarowa, bez której nawet najlepszy miernik mocy jest zupełnie bezużyteczny. Koszt używanego power-sensora jest na poziomie 2500 zł, więc różnica w cenie miernika około  200 zł nie ma istotnego znaczenia. Mówiąc krótko i dosadnie, zdecydowanie nie polecam tego miernika.

 

Mikrofalowy miernik mocy HP-436A jest wersją przejściową – takie skrzyżowanie jeża z wężem w wyniku którego wyszedł drut kolczasty

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-436A jest wersją przejściową, pomiędzy miernikami analogowymi typu HP-432 czy HP-435 a całkowicie cyfrowymi modelami typu HP-437B i HP-438A.

Pierwotnie mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-436A kosztował 2,900 USD w 1987 r. obecnie można nabyć ten miernik np. TU  lub na portalu EBAY. Czasami wystawione ceny są zaskakująco niskie, tylko teoretycznie, te tanie pochodzą z USA, wysyłka jest bardzo droga oraz opłaty celne. Jak by nie liczył, jak już się wszystko zsumuje, to najtaniej trzeba za niego zapłacić z 500 zł. Za taką samą kwotę kupimy mój ulubiony miernik MARCONI 6960B, nie dużo drożej zapłacimy za HP-437B.

Jeżeli interesuje kogoś jak HP-436A wygląda wewnątrz to można to zobaczyć TU  oraz TU

 

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-436A
Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-436A z cyfrowym wyświetlaczem LED

 

Lista artykułów szczegółowo opisujących profesjonalne mierniki mocy w.cz. w tym mikrofal oraz akcesoriów pomocniczych