Tłumiki, sprzęgacze pomiarowe oraz sztuczne obciążenia.

Moje tłumiki i sprzęgacze pomiarowe oraz sztuczne obciążenia

Jeszcze do nie dawna uważałem że gdy na tłumiku jest napisane 20 dB czy 30 dB to faktycznie ma takie tłumienie, teraz już wiem że to nie prawda, niezwykle rzadko zdarza się taka sytuacja i tylko na pewnym wycinku częstotliwości że to co jest napisane na tłumiku ma odzwierciedlenie w rzeczywistości a przeciętne tłumiki mają błędy nie rzadko przekraczające 1 dB a jeden decybel to naprawdę dużo, bo aż 25%, nawet 0.5 dB to duży błąd bo aż 12%, dopiero 0.1 dB to odchyłka 2.3%, błąd akceptowalny ale nadal nie idealnie. Błąd 0.1% czyli wynik wzorcowy jak dla mnie, to zaledwie 0.004345 dB, czyli na te decybele trzeba bardzo uważać, pozornie 1 db czy 0.5 dB tak niewinnie wygląda a 0.004345 dB to wygląda jak jakaś abstrakcja a to tylko 0.1%, świetny wynik ale jednak całkiem realny a nie żadna abstrakcja.

Z tłumikami prawda jest taka że można ich używać do pomiarów a czasami nie ma innej możliwości ale jeżeli mają to być dokładne pomiary to musimy sami wyznaczyć charakterystykę amplitudowo-częstotliwościową przy pomocy analizatora wektorowego VNA, ja posiadam HP8713B i dzięki niemu już teraz wiem jaka jest prawda z tymi fabrycznymi tłumikami, a tłumiki regulowane płynnie, jak potencjometr, to zupełna porażka, nie trzymają prawie żadnych parametrów.

Do tej pory nikt o tym szeroko nie mówił czy nie pisał, wszędzie tylko tłumik 20 dB czy 30 dB, a potem człowiek robi pomiary i nic mu się nie zgadza i nie wie o co chodzi, oscyloskop pokazuje co innego, sonda w.cz. też nieco inaczej, a po zastosowaniu tłumika to już zupełne głupoty i o co tu chodzi ? ano o to, że ten brakujący czy też nadmiarowy 1 dB to aż 26% błędu !!! Jak już to się wie, i umiemy sami wyznaczyć realne tłumienia naszych tłumików, to możemy mierzyć wszystko co się da, ale do tego etapu musiałem dojść samemu bo do tej pory nigdzie nie czytałem że tłumiki są obarczone tak wielkimi niedokładnościami. Dodatkowym czynnikiem usypiającym naszą czujność jest skala decybelowa, bo 0.5 dB czy nawet 1 dB tak niewinnie wygląda, prawda jest inna to są znaczące różnice poziomów. Żeby dojść do takich wniosków musiałem kupić całe mnóstwo różnych tłumików i poddawać je porównaniom, lecz dopiero zakup VNA obnażył szarą rzeczywistość, teraz większość z tego co mam, mogę już śmiało sprzedać, ponieważ wiedzę już zdobyłem, tanio nie było ale było warto, zdobyłem wiedzę a ta jest bezcenna. Wcale nie potrzebujemy tłumika 20 dB żeby łatwo było liczyć, czy 30 dB,  możemy użyć dowolnego, trzeba natomiast indywidualnie wyznaczyć jego charakterystykę, zapisać ją i stosować się do niej. Dobrze gdy się trafi taki z w miarę płaską charakterystyką amplitudowo-częstotliwościową, mnie się kilka takich trafiło, co do tłumienia to może to być np. 19.16 dB czy dowolne inne i nie należy na siłę upierać się w wyliczeniach że to 20 dB, tylko używać rzeczywistego, zmierzonego przez nas tłumienia, żeby nie było niespodzianek bo różnice w wynikach są bardzo duże i nic nam się nie będzie zgadzało.

Niezwykle rzadko deklarowane przez producenta tłumienie, wypisane na etykietach tłumików jest zgodne z deklaracją producenta, nie ma to większego znaczenia natomiast trzeba mieć świadomość tego faktu, zdecydowanie ważniejsze jest aby tłumik np. 30 dB mający realnie np. 29.22 dB miał jak najbardziej płaską charakterystykę tłumienia w funkcji częstotliwości, w innym wypadku należy wyznaczyć charakterystykę amplitudowo częstotliwościową.

Niemal zawsze tłumienie jest tylko zbliżone do deklarowanego i należy je ustalić indywidualnie dla danego tłumika, często te tłumienie przybiera różne wartości względem mierzonych częstotliwości i wtedy należy wyznaczyć charakterystykę amplitudowo częstotliwościową danego tłumika. W naszym przypadku warto zapisać wyniki tłumienia dla konkretnych częstotliwości amatorskich, i zależnie od pasma w którym mierzymy moc stosować taką wartość tłumienia.

Tylko tłumiki pomiarowe najwyższej jakości a tym samym bardzo drogie, wytwarzane przez światowych liderów sprzętu pomiarowego mają tłumienie zgodne z deklarowanym na etykiecie tłumika, to tłumienie jest zgodne tylko do kilku GHz a wyżej nawet te najlepsze a zarazem najdroższe mają niewielkie odchyłki, całkowicie akceptowalne i nie mające większego znaczenia w naszych pomiarach. Dobry tłumik, to taki tłumik który ma w szerokim zakresie częstotliwości jednakowe tłumienie i niski VSWR a wcale nie musi idealnie trzymać parametrów tłumienia, niech ma np. 30,16 dB ale najważniejsze że w jak najszerszym paśmie częstotliwości. Jeżeli tłumik ma w szerokim zakresie bardzo niski VSWR oraz nie zmieniające się tłumienie a jest jeszcze do tego równe np. 30 dB to jest tłumik wręcz idealny, do tej pory znalazłem tylko jeden taki tłumik: HP 8498A 30 dB 30W do 18 GHz dostarczony w komplecie z power sensorem, bardzo droga zabawka, średnia cena za używany to 500$, ja kupiłem nieużywany.

Tłumik HP8498A 30 dB 30W 18 GHz, referencyjne tłumiki to podstawa
Tłumik HP8498A 30 dB 30W 18 GHz

Trzeba też wiedzieć że bardzo dobry i precyzyjny tłumik firmy HP model HP8491B  6 dB 2W ma tłumienie realne 6.03 dB, dopiero tłumik 10 razy droższy tej samej firmy może mieć idealnie 6 dB lecz tylko do kilku GHz i tak samo jest w przypadku innych producentów, światowych liderów w tej dziedzinie, dobrej jakości tłumiki mają znikome odchyłki a tylko najdroższe i najlepsze mają parametry zgodne z deklaracjami producentów i to też tylko do kilku GHz ale nawet wyżej odchyłki są na tyle małe że nie mają większego znaczenia w pomiarach amatorskich, natomiast trzeba sobie z tego zdawać sprawę.

Tłumienie tłumika 30 dB 100 W RohdeSchwarz z TDM elektronics to prawdopodobnie 29.22 dB, nie da się nim zmierzyć większej mocy od 80 W bo już przy tej mocy na wyjściu pojawia się 100 mW i przekracza zakres pomiarowy power sensora, można nim zmierzyć większą moc dając dodatkowy tłumik małej mocy na wyjściu o tłumieniu 1 do 3 dB lub wybrać power sensor większej mocy np. 2 W. Drugie rozwiązanie jest gorsze ponieważ sonda 2 W zawiera w sobie wewnętrzny tłumik 20 dB i przy kalibracji 1mW sygnał docierający do sondy jest niewiele większy od jej szumów wewnętrznych oraz fluktuacji termicznej, ten model sondy jest trudniejszy w kalibracji, procedurę kalibracji należy powtarzać kilkukrotnie, kiedyś wydawało mi się że jest najbardziej optymalny ze względu na większą dopuszczalną moc wejściową 2W, dziś już wiem jak bardzo się myliłem, jest to jeden z najgorszych modeli power-sensorów pod względem dokładności ze względu na to że, ma wbudowany wewnętrzny tłumik 20dB którego nie można zdemontować na czas kalibracji, teoretycznie lepiej bo jest skalibrowany razem z tłumikiem z którym na stałe współpracuje ale trzeba wziąć pod uwagę że sygnał kalibracyjny z 1 mW spadł do poziomu 10 uW w wewnętrznym tłumiku 20 dB i ten sensor tak naprawdę kalibrujemy 10 uW a nie 1 mW a to jest już na tyle mały poziom w stosunku do szumów wewnętrznych sensora oraz fluktuacji „zera” że zauważa się pływanie i trudno jest precyzyjnie skalibrować.

Tłumik 36 dB złożony z tłumika 30 dB R/S oraz 6 dB HP realne tłumienie według MARCONI 6960 mierzone dla 28 MHz to R/S 29.22 dB + HP 6.03 dB = 35.25 dB

35.25 dB to jest realne tłumienie zamiast deklarowanych 30 + 6 = 36 dB.

35.18 dB dla 1.8 MHz

35.19 dB dla 3.7 MHz

35.18 dB dla 7 MHz do 30 MHz

35.18 dB dla 50 MHz

35.18 dB da 144 MHz

35.40 dB dla 432 MHz

35.60 dB dla 1296 MHz

35.18 dB jest najbardziej optymalną wartością dla zakresu od 1.8 MHz do 145 MHz to trzeba jeszcze dokładnie zweryfikować ale na początek wystarczy.

Tłumienie to  -35.25 dB  mierzone dla 50 MHz i wtedy MARCONI wskazuje identycznie jak HP435B

Tłumik 30dB 100W R/S
Tłumik 30dB 100W R/S, tłumienie realne to 29.22dB

Tłumik RACAL wyciągnięty z miernika mocy RACAL 9104 charakteryzuje się całkowicie płaską charakterystyką od DC do 1300 MHz, tłumienie to 26.6 dB, dołączenie na wyjściu dodatkowego tłumika o tłumieniu 13 dB umożliwia pomiary do 900W miernikiem MARCONI 6960B, moc dodatkowego tłumika 2 W wystarczy dla pomiarów do 900W. Jest jedno zafalowanie na 1160 MHz, tłumienie zwiększa się o 0.8 dB na bardzo wąskim odcinku częstotliwości, po za tym wąskim fragmentem cały zakres zupełnie płasko wręcz perfekcyjnie płasko, 1180W spaliło go w jakieś 10 sek. czyli nie można nim mierzyć tak dużych mocy, według mnie, jeżeli już używać 1 KW to pomiar powinien trwać nie dłużej niż 2 sek. a do takiego pomiaru należy wcześniej ustawić w MARCONI 6069B odpowiedni podzakres mocy ręcznie, dużych mocy nie należy mierzyć w trybie automatycznym, ponieważ przerzucanie zakresów w trybie automatycznym trwa kilka cennych sekund a w tym czasie obciążenie mocno i niepotrzebnie się nagrzewa.

Ustawić zakres pomiarowy nr 5, według mnie maksymalna moc w miarę ciągła to 800 W, masa tłumika to 7.2 kg, taką masę nie jest łatwo rozgrzać. Wprowadziłem na wejście tłumika 650W ze wzmacniacza IC2KL przez 10 min. wzmacniacz zagrzał się tak że wentylatory ruszyły pełną parą a tłumik chłodny, tzn. nie wyczułem dłonią żadnego zwiększenia temperatury, doskonały tłumik ale do 1300 MHz.

Należy korzystać z kilku tłumików w pomiarach mocy w.cz. i wybierać właściwy model zależnie od mierzonej mocy czy też częstotliwości

Do 30W na zakres od DC do 18 GHz HP  30.00 dB

Do 100 W  LUCAS WEINSCHEL model 5781  do 18 GHz  deklarowane tłumienie to 30 dB a realnie 29.50 dB

Przy średnich mocach do 800 W na KF aż po 1300 MHz z tłumika RACAL 26.27 dB + NARDA 12.8 dB = 39.07

Do dużych mocy na KF SPINNER 2.5KW z tłumieniem 42 dB  50 MHz to koniec jego możliwości.

RohdeSchwarz ma gorszą charakterystykę od RACAL’a więc będzie można sprzedać ale należy jeszcze raz to sprawdzić na krótkich kablach.

Do pomiarów bardzo dużych mocy w zakresie KF czy też mikrofal używać precyzyjnego sprzęgacza pomiarowego R/S którego wytrzymałość na KF oceniam na 20 KW a na mikrofalach pewnie nie gorzej jak kilka KW.

Precyzyjny tłumik HP 30 W  30 dB przy 100 MHz czyli liniowo 1000 razy,  wykazuje dokładnie 30 dB mierzone MARCONI 6960B

Kupić zestaw kalibracyjny HP85032E do VNA HP8713B

Precyzyjny tłumik HP8491B  2 W  6 dB 18GHz ma realne tłumienie 6.03 dB a więc dokładność 0.5%  mierzone MARCONI 6960B przy 50 MHz jak i przy 100 MHz.

Kabel koncentryczny RG-214 czarny 1m 2x N + beczka N/N żeńska tłumienie na 100 MHz  0.0877392 dB z 10 mW robi się 9.8 mW czyli 1.02 x  przechodzi 98% mocy a więc tłumienie 2%

Tłumienie zestawu dwóch beczek N/N jedna męska, druga żeńska to jakieś 0.02 dB w szerokim zakresie częstotliwości gdzieś tak do 200 MHz potem nieznacznie rośnie.

Tłumienie beczki złożonej z dwóch przejściówek R/S na 7-16 a następnie z dwóch 7-16/N to 0.03 dB dla 1.8 MHz do 0.06 dB dla 1.3 GHz.

tłumiki 2W od DW-RADIO chińskie mierzone MARCONI 6960B na 100 MHz 10 mW.

10 db – 9.77 dB

20 dB – 20.736 dB

30 dB – 30 dB  ten trafił się idealnie, zwykły przypadek.

Zaletą tych tłumików jest równa charakterystyka amplitudowo częstotliwościowa do 3 GHz bo tylko do tego zakresu mogę badać obwody  VNA HP8713B.

Te tłumiki chodzą do około 3 GHz.

Lista zapamiętanych setup’ów dla 9 pamięci MARCONI 6960B

  1. power sensor 6912   30 KHz do 4.2GHz 1uW do 100 mW max.
  2. power sensor 6912 + tłumik 30 dB HP realnie 30 dB dla całego KF’u do 50 MHz a pewnie dużo wyżej w końcu jest specyfikowany do 18 GHz i 30W
  3. power sensor 6912 + tłumik 35.25 dB  R/S 29.22 dB 100W + HP 6.03 dB 2W    ten chyba będzie można sprzedać
  4. power sensor 6912 + tłumik 39.07 dB  RACAL 26.27 dB 800W + NARDA 9.9 dB 2W + NARDA 2.9 dB 2W całkowicie płasko do 1300 MHz  800W cw
  5. power sensor 6912 + tłumik 42.00 dB  R/S  2.5 KW do 50 MHz najgorszy tłumik ale najmocniejszy.
  6. power sensor 6912 + tłumik 29.48 dB  LUCAS WEINSCHEL model 5781  30 dB 100W 18GHz możliwe że lepszy od R/S 29.22 dB należy go stosować powyżej 1.3 GHz ze względu na stosunkowo małą moc.
  7. power sensor 6910
  8. power sensor 6910 + 30.00 dB
  9. power sensor 6910 + 29.48 dB

Tłumik LUCAS WEINSCHEL model 5781  30 dB 100 W 18 GHz, maksymalna odchyłka to 1 dB czyli 25%  a więc sporo ale biorąc pod uwagę zakres mierzonych częstotliwości od DC aż po 18 GHz, mimo wszystko akceptowalnie, szczególnie jeżeli maksymalna odchyłka do 1dB występowała by w okolicy najwyższych częstotliwości czyli 18 GHz i pewnie tak jest a ponieważ ja nie zamierzam wychodzić po za zakres 10 GHz to całkowicie zaspokaja moje potrzeby pomiarowe.

Ustawiając sprzężenie sprzęgacza kierunkowego R/S na 50dB mogę mierzyć moc do 10 KW power sensorem 100 mW, zakres mocy power sensora 300 mW to zakres wytrzymałościowy, natomiast koniec zakresu pomiarowego to 100 mW, przekroczenie zakresu pomiarowego następuje dokładnie przy 108.8 mW i MARCONI 6960B wygasza odczyt wyświetlając poziome kreski.

Przy sprzężeniu -40 dB  z   1 KW otrzymamy 100 mW

                                                            100 W – 10 mW

                                                                10 W – 1 mW

                                                               1 W – 100 uW

                                                          100 mW – 10 uW

                                                              10 mW – 1 uW

Przy sprzężeniu -50 dB  z 10 KW  otrzymamy 100 mW

                                                               1 KW – 10 mW

                                                               100 W – 1 mW

                                                               10 W – 100 uW

                                                                   1 W – 10 uW

                                                              100 mW – 1 uW

Przy sprzężeniu -60 dB ze 100 KW otrzymamy 100 mW

                                                            z 10 KW – 10 mW

                                                            z      1KW – 1 mW

                                                          ze 100 W – 100 uW

                                                            z     10 W – 10 uW

                                                            z        1W –   1 uW

Przy sprzężeniu -70 dB       z  1MW otrzymamy 100 mW

                                                         ze 100 KW – 10 mW

                                                             z    10KW – 1 mW

                                                             z   1KW – 100 uW

                                                            ze  100 W – 10 uW

                                                             z        10W – 1 uW

Sonda 100 mW ma deklarowany zakres pomiarowy zaczynający się od 1 uW, a więc 10 uW to już dość dokładny i stabilny pomiar uwzględniając szumy własne oraz dryft temperaturowy sensora, dokładność nie powinna być gorsza niż 2%.

Tłumik 40 dB daje mi zakres pomiarowy od 10 mW  do 1 KW

Tłumik 50 dB daje mi zakres pomiarowy od 100 mW do 10 KW uwzględniając wytrzymałość tłumika 2.5 KW to pomiar 5 KW powinien trwać mniej niż 1 sek. a być może w ogóle nie będzie można przeciążać go, trzeba to sprawdzić kamerą termowizyjną.

Przy tłumiku 50 dB odczyt mocy 1W będzie obarczony błędem ok. 2 %, tak duży tłumik jest potrzebny do pomiarów mocy rzędu kilowatów i błąd pomiarowy 2% dla mocy rzędu 1W jest na zupełnie akceptowalnym poziomie, ponieważ tak się mierzy duże moce a nie 1W.

    10 mW na 30 dB błąd ok. 2%   wniosek wyciągnięty na podstawie pomiaru 10 uW ze źródła mocy WAVETEK’ a, przy 10 uW wynik wskazywany to 10.2 uW

  100 mW na 40 dB błąd ok. 2%   aproksymowane na podstawie 10 mW

1000 mW na 50 dB błąd ok. 2%   aproksymowane na podstawie 10 mW

Jest nie wykluczone że to wzorcowe źródło mocy WAVETEK’ a  jest rozkalibrowane na wyjściu 10 uW ale nie mam możliwości tego zweryfikować, właściwie to jest jak, zmierzyć 1 mW przez tłumik 20 dB i sprawdzić czy wskaże 10 uW czy 10.2 uW, ta próba dużo powinna wyjaśnić, wykonałem wstępną próbę przez tłumik 30 dB a więc zamiast obserwacji 10 uW obserwowałem tylko 1 uW i tu zdecydowanie daje się we znaki lekkie pływanie wyniku pomiaru ze względu na pływanie „zera” ale pomimo tych trudności wychodzi na to że to raczej błąd kalibracji wzorca mocy Wavetek te 2%.

Sprawdzić czy to prawda czy jednak moje przypuszczenia oparte na wzorcu mocy Wavetek 10 uW który wskazuje 10.2 uW są błędne bo może się okazać że to nie błąd pomiaru tylko błąd wzorca mocy i najprawdopodobniej tak właśnie jest, a to by oznaczało dokładność lepszą od 1%

Więc najbardziej optymalny sprzęgacz bądź tłumik pomiarowy to -60 dB

1MW przy -60dB da 1W i stosując dodatkowy tłumik 10 dB możemy mierzyć 6960B moc do 1MW.

Wykonać directional coupler na zakres 2-30 MHz o sprzężeniu -60 dB i maksymalnej mocy mierzonej 100 KW, dużym problemem będzie dobór złącz pomiarowych, może EIA ? wykonać go w postaci dwóch linii koncentrycznych w postaci rur miedzianych, jedna wewnątrz drugiej o impedancji 50R, po jednej stronie perforowana rura ekranu i druga identyczna rura połączone perforacjami tak żeby pole w.cz. przenikało z jednej rury do drugiej ze sprzężeniem i 60 dB

Kupić któryś z nich, właściwie to ten pierwszy.

HDL-10-50    ten jest optymalny 5KW CW  ale pewnie na SSB bądź chwilowo na czas pomiaru wytrzyma 10KW.

HDL-35-60

HDL-10-60   ten jeszcze lepszy ale złącza LC, trochę nietypowe.

HDL-13-60

HDL-56-60

HDL-46-60

HDL-31-60

HDL-28-60

HDL-24-60

Posiadam sprzęgacz kierunkowy NARDA 3042B L3 do 500W

The 3042B-30 from L-3 Narda-MITEQ is a Directional Coupler with Frequency 920 MHz to 2.2 GHz, Coupling 30 dB, Coupling Variation ±0.5 dB, Frequency Sensitivity ±0.25 dB, Directivity 20 dB, Average Power 500 W, Peak Power 10 kW, Insertion Loss 0.2 dB, VSWR 1.10:1 do 1.20:1

Sprzęgacz kierunkowy NARDA 3042B-30 na 1296MHz ma tłumienie 30.15 dB trzeba dołożyć jeszcze tłumik ok. 10 dB np. 9.77dB od DW_Radio tak żeby przy 500W moc na wejściu power sensora nie przekroczyła 100 mW.

Czyli 30.15  dB + 9.77 dB = 39.92 dB a liniowo 9817.48 podając 500W na wejście otrzymamy na wyjściu 51 mW więc sensor nie będzie zagrożony, wpisując te 39.92 dB w ustawieniach offsetu miernika, otrzymamy wynik na wyświetlaczu 500W pomimo że na wejściu sensora będzie tylko 51 mW. W mierniku mocy Marconi 6960B czy 6970, poprawka na tłumienie tłumika lub sprzęgacza pomiarowego, jest wpisywana jako pomiar relatywny, funkcja REL. Nie wiem czemu taką dziwną terminologię wybrał AEROFLEX, ponieważ HP stosuje prawidłową terminologię. Pomiar relatywny a w języku polskim względny, oznacza wielkość odchylenia od zmierzonej wcześniej wartości poziomu mocy. Aeroflex w 6960B do pomiarów z offsetem wykorzystuje klawisz REL, uważa to za pomiary relatywne, nie wiem jak to rozumieć. W mierniku mocy 6970 użyto prawidłowej terminologii takiej samej jak w miernikach innych producentów.

Precyzyjny sprzęgacz kierunkowy RohdeSchwarz, przy 50MHz na najsilniejszym sprzężeniu przy 100W na przelot do sondy dociera 0.4 mW czyli tłumi 250 000  tj. 54 dB to już ogromne tłumienie, za duże, na KF jeszcze wzrośnie, minimalna częstotliwość pomiarowa dla tego sprzęgacza to 50 MHz.

54 dB       dla   50 MHz

44.4 dB    dla 145 MHz

34.85 dB  dla 435 MHz

25.45 dB  dla 1.296 GHz

sprawdzić na 2.4 GHz

sprzęgacze kierunkowe couplery

http://mcli.com/products/directional-couplers/high-power-directional-coupler-stripline-hdl-nf-series

http://italab.it/prodotti_uk.php?cat=3  sprzęgacze i sumatory do wzmacniaczy mocy PA.

SPINNER 2.5KW 50 Ohm

model BN 15 48 18

masa 3680g

0 – 860 MHz   a według moich pomiarów do 870 MHz ale tak naprawdę dobrze do 530 MHz, wtedy VSWR nie przekracza 1.07 a od 0 do 130 MHz 1.02

VSWR mniej niż 1.10

moc średnia 2.5KW

temperatura max. 110 oC  mierzona na środku bloku, blok zamocowany na radiatorze

Dobudowałem dodatkowe wyjście N na wyjściu sztucznego obciążenia 2.5 KW i wyprowadziłem sygnał z ostatniego rezystora – terminatora 12.5R, od strony masy na poziomie 1/12 wysokości a co za tym idzie rezystancji gdzieś w okolicy 1 Ohm, to obciążenie składa się z 4 rezystorów 12.5 Ohm połączonych w szereg. Zrobiłem odczep na ok. 1 Ohm od strony masy przy pomocy wysokotemperaturowego kleju przewodzącego i wykonałem tłumik typu T ze sztucznego obciążenia.

Obliczyć tłumik typu T dla tłumienia ok. 47 dB

Tłumienie wyszło nieco mniejsze niż zakładałem bo nie dołożyłem należytej staranności i zrobiłem to niezbyt precyzyjnie.

Zamiast na 1/12 odległości od strony masy ostatniego terminatora 12.5 Ohm czyli gdzieś na około 1 Ohm wyszło gdzieś na oko, około 2 Ohm od strony masy i stąd takie wyniki, ale w niczym to specjalnie nie przeszkadza.

Parametry wyszły takie sobie, znając te tłumienia da się dokładnie pomierzyć dużą moc.

Od 21 MHz do 50 MHz jest płasko i nie trzeba korygować setapu w mierniku a na innych pasmach trzeba.

Przy takim tłumieniu jest podział przez 21677 czyli 100 mW power sensorem da się zmierzyć max. moc większą niż 2 KW a właściwie nieco więcej ponieważ w moim mierniku przekroczenie zakresu pomiarowego następuje przy 108,8 mW czyli można mierzyć do 2358 W.

Wartość tłumienia czasami się minimalnie zmienia, czyli jak na razie spoina z kleju przewodzącego jeszcze „pracuje” w niewielkim przedziale, prawdopodobnie w pewnym momencie ustali się jego wartość na stałe.

Dokupić dodatkowy tłumik 1 dB co umożliwi pomiary do ponad 2.5 KW ewentualnie 3 dB ale jednak lepiej 1 dB bo przy 3 dB nie wystąpi przekroczenie zakresu pomiarowego miernika sygnalizujące że przekroczyliśmy max. limit mocy doprowadzonej do tego tłumika.

Kupić kamerę termowizyjną w celu obejrzenia jak wzrasta temperatura na powierzchni rezystorów 12.5 R wewnątrz tłumika SPINNER, czy jest natychmiast ustalona czy powoli dochodzi do siebie, jeżeli powoli tzn. że będzie można na krótko przeciążać tłumik tak żeby nie przekroczyć temperatury jaka występuje na powierzchni rezystorów w stanie ustalonym przy pełnym obciążeniu 2.5 KW po kilku minutach pracy.

Tłumik SPINNER 2.5 KW  tłumienie mierzone VNA HP8713B niestety ale wyniki już nie aktualne, zmniejszyło się tłumienie do 42 dB.

43.55 dB dla    1.8 MHz

43.54 dB dla    3.7 MHz

43.38 dB dla       7 MHz

43.20 dB dla  10.1 MHz

43.15 dB dla  14.2 MHz

43.08 dB dla  18.1 MHz

43.00 dB dla  21.2 MHz

43.00 dB dla  24.9 MHz

43.00 dB dla  28.5 MHz     a według MARCONI 6069B   43.36 dB  co daje max. mierzoną moc 2358 W na wyjściu będzie 108.8 mW

43.00 dB dla  50.2 MHz

Sztuczne obciążenie od SP5BR  SWR 1.05 do 150 MHz.