Anteny drutowe KF

Anteny drutowe KF to termin odnoszący się do anten rozwieszanych, potocznie nazywanych drutami choć częściej są wykonywane z wszelakich linek a rzadziej z drutu. Materiały wykorzystywane na tego typu anteny to: drut miedziany, drut fosforobrązowy pochodzący ze starych trakcji telefonicznych, drut aluminiowy spawalniczy oraz wszelkiego typu linki, miedziane czy fosforobrązowe. Cechą wspólną tych anten jest to, że niezależnie od użytego materiału, drut czy linka ze względu na rozmiary, są to anteny rozwieszane a nie samonośne.

Anteny drutowe są wykorzystywane głównie na niskich pasmach fal krótkich czyli 160m, 80m i 40m, na wyższych pasmach rzadziej. Anteny drutowe są najłatwiejsze do zainstalowania, zazwyczaj wystarczą dwa punkty podwieszenia, rzadziej trzy a nawet cztery jak w antenach trójkąt lub kwadrat. Najpopularniejszymi modelami anten drutowych są dipol, long wire, trójkąt, kwadrat. Każda z wymienionych anten ma inne właściwości, inne zalety i wady, można je podzielić na anteny otwarte i zamknięte. Anteny otwarte to dipole i long wire, a zamknięte to mające podobne właściwości: trójkąt często nazywany deltą i kwadrat.

Poniżej są linki do przykładów rozwieszanych anten drutowych KF oraz metoda ekspresowej instalacji takich anten w terenie.

  1. http://sp5mxf.com/sprawne-wieszanie-anten-drutowych/
  2. http://sp5mxf.com/antena-delta-wedlug-sp7la/
  3. http://sp5mxf.com/antena-double-bazooka/
  4. http://sp5mxf.com/antena-nvis/