Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-438A

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-438A

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-438A, jest kolejnym po HP437B miernikiem mocy firmy Hewlett Packard. Ponieważ jest miernikiem dwukanałowym, może współpracować z dwoma power-sensorami, a wyświetlacz jest wykonany w technologi LED a nie LCD.

 

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-438A
Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-438A z wyświetlaczem LED.

 

 

Dzięki wyświetlaczowi LED, miernik mocy HP-438A umożliwia obserwację poziomów mierzonych mocy w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jest to istotna zaleta dla inżynierów – konstruktorów oraz radioamatorów, wykonujących część prac w domu, późnymi wieczorami przy zmniejszonej intensywności oświetlenia. Powrót HP do wyświetlacza LED powoduje zwiększony pobór mocy przez wyświetlacz, oraz może wzrosnąć awaryjność w stosunku do technologii LCD. Segmenty wyświetlaczy LED mają tendencję do uszkadzania się, czasem wypada jakiś segment. W wysokiej jakości wyświetlaczach LED to zjawisko nie występuje lub jest bardzo rzadkie. Nie wiem jakiej jakości wyświetlacze LED zastosował HP w mierniku HP-438A więc trudno przewidzieć awaryjność wyświetlacza. Dla mnie możliwość pracy przy słabym oświetleniu stanowiska pomiarowego, przeważa nad wadami zastosowanego wyświetlacza LED.

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-438A jest miernikiem dwukanałowym dającym większe możliwości.

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-438A to dwukanałowy miernik mocy, który może mierzyć stosunek i różnicę poziomów mocy z 2 różnych źródeł. Mierzy moc absolutną w watach lub dBm i względną moc w dB. Zależnie od zastosowanego sensora, może mierzyć moce od 100pW -70dBm do 25W + 44dBm w zakresie częstotliwości od 100kHz do 26,5GHz. Pierwotnie kosztował 4,900 USD w 1986 roku, dziś można go nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach. Ze względu na to, że HP-438A nie zdobył oszałamiającej popularności, to jego dostępność na rynku wtórnym jest mała. Zdecydowanie łatwiej kupić doskonały miernik mocy HP-437B, czy nowszy i dużo szybszy E4418B, obydwa zyskały duże uznanie i popularność.

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-438A umożliwia zapamiętanie wszystkich ustawień, łącznie z kalibracyjnymi danego sensora i ewentualnie dołączonymi dodatkowymi akcesoriami. Akcesoria które tworzą konkretny setup z sensorem i warto je zapamiętać to najczęściej tłumik lub sprzęgacz pomiarowy.Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-438A posiada 19 komórek pamięci użytkownika. Jest bardzo prawdopodobne że miernik ten umożliwia wykonywanie opisów zapamiętywanych setup’ów, ponieważ wyświetlacz LED jest typu alfanumerycznego.

 

Musi być jakiś powód małej popularności

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-438A to ciekawy i obecnie nie drogi przyrząd pomiarowy lecz mało popularny, dość szybko został zastąpiony przez nowsze modele. Nowsze modele takie jak E4418B oraz dwukanałowy E4419B zdobyły większą popularność. Dokładniej rzecz ujmując to prawidłowym lecz nowocześniejszym następcą HP-438A jest dwukanałowy miernik E4419B.

Nie wiem jak wygląda sprawa stabilności wewnętrznego, referencyjnego źródła mocy 1 mW, czy obsługa HP-438A jest intuicyjna czy kłopotliwa. Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-438A jeszcze nie trafił do mojego laboratorium, dzisiaj nic więcej nie mogę o nim napisać. Na stronie producenta zamieszczono parametry techniczne tego miernika mocy.

Lista artykułów szczegółowo opisujących profesjonalne mierniki mocy w.cz. w tym mikrofal oraz akcesoriów pomocniczych