O mnie

W latach 70 tych ubiegłego wieku gdy zaczynałem swoją przygodę z radiotechniką, samodzielnie budowałem pierwsze radia. Zbudowałem kilka odbiorników radiowych, pierwszy bardzo prymitywny aparat kryształkowy skonstruowałem w 1971r. oraz w latach 80’tych odbiorniki krótkofalarskie. Urządzenia te budowałem według schematów różnych autorów.

Zbudowałem też jeden transceiver który sam zaprojektowałem od początku do końca, w założeniach miał być 5 pasmowy o mocy 20W. Ostatecznie został tylko z pierwszym pasmem 80m oraz mocą 1W mierzoną za pomocą jasności świecenia 1W żarówki.

Wzmacniacz o mocy 20 W wykonałem lecz równie szybko go uszkodziłem, przebiły tranzystory mocy, a w tamtych czasach dobre tranzystory w.cz. nie były dostępne w bloku państw socjalistycznych. Reszty pasm nigdy nie wykonałem, odbierał i nadawał fantastycznie do dziś pamiętam ten klimat i satysfakcję z własnej konstrukcji, która w wielu aspektach była bardziej zaawansowana od SP5WW. Wzmacniacz mikrofonowy był wyposażony w kształtowanie charakterystyki pasma m.cz. oraz kompresor dynamiki. W mojej konstrukcji nie trzeba było podstrajać obwodów wejściowych, transceiver posiadał współbieżnie strojone obwody wejściowe wspólnie z heterodyną, w tamtych czasach w konstrukcjach amatorskich było to ewenementem.

Obliczenie współbieżnie strojonych obwodów wejściowych łącznie z heterodyną nie jest łatwe, obliczenia wykonuje się na wielomianach Czebyszewa trzeciego stopnia. Licząc kalkulatorem naukowym, trwało to około dwóch godzin. W 1992r. napisałem program dla radioamatorów RADIOTECHNIKA’92 w BASIC’u na komputer COMMODORE 64, między innymi obliczający obwody współbieżnie strojone, dzięki komputerowi czas obliczeń skrócił się do ułamka sekundy. Po kilku latach przepisałem ten program ręcznie na PC’ta i mam go do dzisiaj, działa w DOS oraz XP. RADIOTECHNIKA’ 92 składa się z wielu przydatnych podprogramów, najważniejszą częścią jest jednak podprogram do obliczania współbieżnie strojonych obwodów wejściowych łącznie z obwodem heterodyny.

W dzisiejszych konstrukcjach na wejściach odbiorników radiowych, stosuje się filtry pasmowo-przepustowe zamiast selektywnych obwodów strojonych. Tak zaawansowany system strojenia selektywnych obwodów wejściowych, a więc współbieżnie z obwodem VCO (czyli heterodyną), jest stosowany np. w FT-1000MP MARK V i pewnie w kilku innych zaawansowanych konstrukcjach.