Naprawa czujnika poziomu płynu chłodzącego PSA 96 424 344 80, 9642434480 G.CARTIER zastosowanego w Citroen C5
Przy okazji wymiany zbiorniczka wyrównawczego płynu chłodzenia, stwierdziłem uszkodzenie czujnika PSA 9642434480 G.CARTIER sygnalizującego zbyt niski poziomu płynu chłodzącego. Ponieważ czujnik PSA 9642434480 G.CARTIER okazał się całkowicie niesprawny, więc wymieniłem go na używany, lecz sprawny. I to był duży błąd, powinienem naprawić ten czujnik !!!
Zanim trafił w moje ręce „nowy używany” czujnik, wcześniej kilka lat eksploatowany w innym aucie, również nie podziałał długo. Precyzyjniej rzecz ujmując to raz działał, a innym razem nie działał, choć początkowo działał bez żadnych zastrzeżeń. Radość z udanego, ponieważ „taniego” zakupu, nie trwała zbyt długo. Czujnik ten, stał się przyczyną fałszywych alarmów o potrzebie uzupełnienia płynu chłodzącego do prawidłowego poziomu. Te fałszywe alarmy występowały pomimo tego, że poziom płynu był prawidłowy. Innym razem, poziom płynu rzeczywiście obniżył się na tyle, że trzeba było go uzupełnić a czujnik nie zasygnalizował ubytku płynu. Ja jednak potrzebuję, zawsze prawidłowo działającego czujnika a nie loterii, więc postanowiłem bliżej przyjrzeć się problemowi oraz zlikwidować usterkę. Rozebrałem oraz naprawiłem czujnik, następnie naprawiłem wszystkie moje czujniki PSA 9642434480 G.CARTIER poziomu płynu chłodzącego, które wcześniej uległy awarii. Dobrze że nie wyrzuciłem uszkodzonych czujników, ponieważ naprawa nie jest bardzo skomplikowana ani czasochłonna, czas naprawy to około 1 godziny. Sprawny elektronik bez większego problemu poradzi sobie dość szybko z naprawą tego czujnika.
Gdy jeden czujnik ulegał awarii to kupowałem drugi, lecz to rozwiązywało problem na stosunkowo krótki czas
Z powodu takiego podejścia, obecnie posiadam już cztery czujniki niskiego poziomu płynu chłodzącego PSA 9642434480 G.CARTIER, wszystkie już naprawiłem. Wiem że już więcej nie ulegną awarii, ponieważ zlikwidowałem problem u samego źródła, czyli poprawiłem fabrykę.
Obecnie eksploatowany czujnik sygnalizacji zbyt niskiego poziom płynu chłodzenia, nie był jeszcze naprawiany. Jak na razie ani razu jeszcze nie sygnalizował fałszywych komunikatów. Pomimo tego, że nadal jest jeszcze sprawny, to i tak będę musiał go zdemontować oraz naprawić. Muszę ten czujnik naprawić, ponieważ wiem, że tylko kwestią czasu jest to, że na pewno zacznie wystawiać fałszywe komunikaty.
Na całe szczęście mam do perfekcji opanowaną technikę naprawy tych czujników, po naprawie ten czujnik jest całkowicie bezawaryjny oraz długowieczny. Jak coś, to polecam się. Mogę naprawić bądź sprzedać zrobiony na gotowo, nowy bądź używany czujnik. Jestem tak bardzo pewny swojej naprawy, że daję 5 lat gwarancji na poprawną pracę elektroniki czujnika !!! To 2,5 razy dłużej niż fabryczna gwarancja!
sp5mxf@gmail.com
Nowy wcale nie oznacza lepszy i trwalszy od zregenerowanego, jest wręcz przeciwnie
Zakup nowego nie do końca rozwiązuje problem, prędzej czy później nowy czujnik uszkodzi się, ponieważ MUSI się uszkodzić. Nowy czujnik prosto z fabryki od razu kwalifikuje się do naprawy, nosi brzemię „planowego postarzania produktu”. Ach wy, zepsuci do szpiku kości producenci i księgowi https://www.youtube.com/watch?v=TTHhTgFnZAY
Wszystkie te czujniki celowo zostały wyprodukowane tak, żeby uszkodziły się po kilku latach eksploatacji. One po prostu MUSZĄ się zepsuć, żeby nie wiem co, to muszą się zepsuć. Nieuchronna usterka czujnika niskiego poziomu płynu chłodniczego PSA 9642434480 G.CARTIER jest tylko kwestią czasu oraz warunków eksploatacji. Każdy taki czujnik uszkodzi się – bo musi, ponieważ nie ma innego wyjścia. Czujnik 9642434480 G.CARTIER pomimo tego, że został prawidłowo zaprojektowany po prostu musi się uszkodzić, ponieważ celowo tak został zbudowany.
Projekt a wykonanie + skąpy księgowy, to trzy różne punkty widzenia
Przypuszczam że inżynierowi projektującemu ten czujnik nawet do głowy nie przyszło, że tak spaprają jego ciężką pracę. Gdyby nowy taki czujnik położyć na półce magazynu, to i za 100 lat nadal byłby sprawny. W warunkach normalnej eksploatacji pojazdu, pracy w wysokich oraz niskich temperaturach, drganiach, dużej wilgotności, zmieniającego się ciśnienia atmosferycznego ulega awarii. A dzieje się tak, ponieważ tak został zaprojektowany żeby ulegać awariom, widocznie takie było założenie producenta czujników. Ten czujnik ma tę zaletę, że daje się skutecznie naprawić a po naprawie jest praktycznie bezawaryjny. Znacznie gorzej wygląda sytuacja z innym czujnikiem tego samego producenta, czujnikiem niskiego poziomu płynu do spryskiwania szyb, zjada go korozja. Problem tego czujnika oraz sposób jego rozwiązania opisałem w innym artykule
Planowe postarzanie produktu
„Planowe postarzanie produktów” jest współczesną plagą, którą producenci zrzucili na konsumentów. Podobnie rzecz ma się ze zbiorniczkiem wyrównawczym płynu chłodzenia, po kilku latach eksploatacji plastik robi się kruchy i zbiorniczek pęka. Mój zbiorniczek płynu wyrównawczego również pękł, więc wymieniłem go na nowy. Przy okazji wymiany zbiorniczka wyrównawczego płynu chłodzącego, zainteresowałem się czujnikiem PSA 9642434480 G.CARTIER sygnalizacji niskiego poziomu płynu chłodzącego.