Jaki wybrać wzmacniacz ?
Lampy dużej mocy pośrednio żarzone, najczęściej ceramiczne, potrzebują aż 180 sekund wygrzewania do osiągnięcia gotowości do pracy czyli 3 minut. Czasami te 180 sekund to o wiele za dużo aby „zrobić” cennego, długo wyczekiwanego DX’a. Jeżeli wzmacniacz lampowy ma być wykorzystywany w zawodach, czas gotowości do pracy nie ma znaczenia, ponieważ włączamy wzmacniacz odpowiednio wcześniej. Wzmacniacz do pracy w zawodach może startować długo, natomiast powinien być dostosowany do długotrwałej i ciężkiej pracy. W zawodach najlepiej spisują się wzmacniacze na lampach ceramicznych, pośrednio żarzonych, np. GU74B czy GU43B lub GU78, GU84. Lampy ceramiczne chłodzone intensywnym strumieniem powietrza, znacznie lepiej znoszą długotrwałe, ciężkie obciążenie intensywną pracą w zawodach.
Drastyczne skracanie czasu załączania zasilacza ma sens, tylko gdy używamy wzmacniacza na lampach o żarzeniu bezpośrednim, najczęściej szklanych. Najczęściej spotykane lampy o bezpośrednim żarzeniu to QB3/300, 3-500Z, Q04/11, QB4-1100, Q450, T510, GU81, GK-71, GU5B, QBL5/3500 itp. Cechą charakterystyczną lamp bezpośrednio żarzonych jest niemal natychmiastowa gotowość do pracy, są to czasy od 1 do 3 sekund. Do szybkiego „ustrzelenia” DX’a niezbędny dla DX’mana, jest szybko startujący wzmacniacz na szklanych lampach o żarzeniu bezpośrednim.
Nowoczesne, dobrze zaprojektowane wzmacniacze tranzystorowe łączą zalety obydwóch rozwiązań, są natychmiast gotowe do pracy, nie przeszkadza im długotrwała, intensywna praca.
Wzmacniacz mocy chłodzony cieczą czy powietrzem ?
Wzmacniacz mocy dla personelu obsługowego z wszczepionym rozrusznikiem serca
Modyfikacje zasilacza WN! 4KV od wzmacniacza mocy SP5GJN
Tranzystorowe wzmacniacze mocy
Lampowe wzmacniacze mocy