Anteny drutowe KF to termin odnoszący się do anten rozwieszanych, potocznie nazywanych drutami, pomimo że przeważnie są wykonywane z linek.
Materiały wykorzystywane na tego typu anteny to: drut miedziany, drut fosforobrązowy pochodzący ze starych trakcji telefonicznych, drut aluminiowy spawalniczy. Zdecydowanie częściej są to jednak wszelkiego typu linki, miedziane czy fosforobrązowe itp. Cechą wspólną tych anten jest to, że ze względu na rozmiary, są to anteny rozwieszane a nie samonośne. Niezależnie od użytego materiału drut czy linka, miedziane czy fosforobrązowe są to anteny rozwieszane.
Anteny drutowe są wykorzystywane głównie na niskich pasmach fal krótkich czyli 160m, 80m i 40m, na wyższych pasmach rzadziej. Anteny drutowe są antenami najłatwiejszymi do zainstalowania, zazwyczaj wystarczą dwa punkty podwieszenia. Niewielu radioamatorów decyduje się na zawieszenie anteny mającej trzy, czy nawet cztery punkty zawieszenia jak w antenach trójkąt lub kwadrat. Najpopularniejszymi modelami anten drutowych są dipol, long wire, trójkąt, kwadrat. Każda z wymienionych anten ma inne właściwości, inne zalety i wady, można je podzielić na anteny otwarte i zamknięte. Anteny otwarte to dipole i long wire, a zamknięte to: trójkąt często nazywany deltą oraz kwadrat mający podobne właściwości. Antena dipolowa jest zazwyczaj anteną otwartą, lecz nie zawsze, są też dipole pętlowe a więc zamknięte. Double bazooka pomimo że wygląda jak zwykły dipol, to jest dipolem zwartym, lecz tylko na pewnym odcinku zamkniętym.
Poniżej są linki do przykładów rozwieszanych anten drutowych KF oraz metoda ekspresowej instalacji takich anten w terenie.