Akumulatory Litowo Tytanowe Li2TiO3 model Yinlong Lithium Titanate battery LTO66160H/F

Naukowcy z Nanyang wynaleźli nowy akumulator litowo-jonowy, który osiąga 70 procent naładowania w zaledwie 2 minuty, poza tym ma działać przez 20 lat — kilka razy dłużej niż obecnie stosowane w laptopach i smartfonach. Nowością jest zastosowanie dwutlenku tytanu do anody, zamiast grafitu, co przyspiesza reakcje chemiczne akumulatora, oferując 10 000 cykli ładowania zamiast 500.

Jednym słowem będziemy mogli naładować akumulator w smartfonie czy aparacie w czasie kiedy myjemy zęby, albo szukamy kluczyków.

Nowe baterie prawdopodobnie wejdą na rynek w ciągu dwóch lat. Mini rurki tytanowe w nich zastosowane, są łatwe do wykonania i stosunkowo niedrogie, dzięki czemu nie jest to droga technologia. Nowe akumulatory mogą mieć duży wpływ na rynek nowych urządzeń, które będą miały dłuższą żywotność. Sprawdzą się także w elektrycznych samochodach, które będzie można szybko naładować. Nie wspominając o 10 000 cyklach ładowania.

Akumulator litowo-tytanowy LTO 2.3V 40Ah

Akumulatory LTO Tytanowe (Lithium Titanate Oxide) sprawdzą się przy wymagających zastosowaniach, takich jak wysoki prąd ładowania /rozładowania i ekstremalne warunki temperaturowe. Charakteryzują się długą żywotnością.

Bezpieczeństwo, stabilność: LTO oferuje zalety pod względem wytrzymałości i stabilności chemicznej. Akumulatory oparte na LTO mają niższe napięcie: między 2,8 V a 1,5 V (napięcie nominalne wynosi 2,3 V). Niższe napięcie robocze przynosi znaczne korzyści pod względem bezpieczeństwa.

Szybkie ładowanie i rozładowywanie: baterie te mogą być bardzo szybko ładowane. Dane pokazują, że te akumulatory można bezpiecznie ładować z szybkością wyższą niż 5C. Oznacza to, że akumulator można naładować w mniej niż 10 minut. Maksymalna szybkość ładowania i rozładowania wynosi 10C, więc w tym przypadku wynosi 400A!

Wysoka wydajność: akumulatory oparte na LTO mają również szerszy zakres temperatur roboczych i sprawność ładowania przekraczającą 98%.

Szeroki zakres temperatur pracy: akumulatory oparte na LTO zapewniają znacznie lepszą wydajność w niskich temperaturach w porównaniu do akumulatorów węglowych. Zakres temperatury otoczenia wynosi od -50 ° C do 65 °C

Bardzo duża żywotność: Technologia LTO przynosi także wyjątkowe korzyści w zastosowaniach, w których wymagany jest maksymalny cykl życia. Korzystając z tych komórek, możesz śmiało przekroczyć 30 000 cykli życia.

Dane techniczne:

Waga – 1,25kg

Wysokość – 160mm ; Szerokość – 66mm ; Głębokość – 66mm

Napięcie nominalne – 2.3V

Pojemność – 40Ah

Maksymalny prąd ładowania/rozładowania – 400A

Optymalny prąd ładowania/rozładowania – 40A

Nowe baterie, które naładują 70% w 2 min. i wytrzymają do 20 lat. Jak to możliwe?

 

Akumulatory Litowo Tytanowe Li2TiO3 model Yinlong Lithium Titanate battery LTO66160H/F

Bardzo duże prądy rozładowania oraz ładowania do 10C czyli dla 40 Ah maksymalny prąd ładowania to 400A 

Bardzo mała rezystancja wewnętrzna.

Bardzo szeroki zakres użytkowych temperatur pracy -50 do +60

Całkowita odporność na wstrząsy

Wysokie bezpieczeństwo w przypadku zniszczenia mechanicznego czy pożaru.

Bardzo długi czas użytkowania, liczba cykli to 30 000 czyli 54 lata przy jednym cyklu dziennie.

Producent twierdzi, że żywotność to 30 tysięcy cykli, a więc 30 x więcej od kwasowo ołowiowych.

Informacja na temat cykli ładowania jest zmienna, pojawiają się liczby od 15 000 do 30 000 ale też w tym samym czasie przedstawiane są różne modele tego akumulatora czyli Yinlong Lithium Titanate battery LTO66160H lub LTO66160F być może to powoduje różnicę w liczbie cykli życia.

Czyli przy jednym pełnym cyklu ładowanie-rozładowanie dziennie powinien pracować przez 54 lata ??? Czy te dane mogą być wiarygodne ?

Ceny obecnie są zbliżone do LiFePO4.

Waga pakietu akumulatorów 6 sztuk to 7.5 kg czyli są stosunkowo ciężkie, cięższe od LiFePO4 i wszelkich litowych lecz lżejsze od ołowiowych.

Wadą jest stosunkowo niska sprawność ok. 85% podobnie jak w zwykłych akumulatorach kwasowo ołowiowych, czyli musimy o 15% więcej energii władować niż możemy pobrać, w zastosowaniu do rozruchu auta sprawność akumulatora nie ma istotnego znaczenia. W przypadku akumulatorów LiFePO4 sprawność to aż 99%, więc tracimy tylko 1%, na dodatek są lekkie, lecz nie są tak dobre jak Li2TiO3. Ostatnio pojawiły się akumulatory litowo tytanowe o dużej sprawności około 98% zachowując resztę parametrów na niepogorszonym poziomie. Jednak wagowo nigdy nie dorównają LiFePO4, zawsze będą od nich cięższe lecz i tak dużo lżejsze od ołowiowych. W ekstremalnych warunkach temperaturowych występujących zimą oraz latem, zdecydowanie lepsze a może nawet najlepsze do samochodów będą LTO.

https://www.youtube.com/watch?v=yXkaljng4Z8

https://www.youtube.com/watch?v=p1xildSl4Hk&t=5s

https://www.youtube.com/watch?v=eAUYbSDEy6I

https://www.youtube.com/watch?v=v8EBI-N0KTk

 

sp5mxf@gmail.com

Skoro zainteresowałeś się tym artykułem, możliwe że zainteresują Ciebie inne moje artykuły

Lista artykułów poświęconych akumulatorom oraz ich osprzętowi

Lista moich artykułów związanych z motoryzacją