Jak działa sterowanie elektrozaworami rozdzielania podciśnienia Citroena C5 2.0 HDi

Jak działa sterowanie elektrozaworami rozdzielania podciśnienia Citroena C5 2.0 HDi

Odłączenie czarnej „kostki” – wtyczki, nie powoduje żadnych zauważalnych zmian w pracy silnika, tak samo jak i odpinanie przewodów pneumatycznych. Brak jakiejkolwiek reakcji czy też wyświetlania komunikatów o błędach – jest to elektrozawór klapy gaszącej. Jest też możliwe, że ten brak reakcji na odłączanie czarnej kostki jest spowodowany przerwą w wiązce elektrycznej i dla tego też klapa gasząca zupełnie nie reaguje na żadne działania. Nie udało mi się doprowadzić do zadziałania elektrozaworu klapy gaszącej, sama klapa sprawna, może powinienem wymienić elektrozawór tej klapy ?  Jeszcze tego nie robiłem, wymieniałem tylko elektrozawór turbo lecz nie było widocznych różnic, czyli elektrozawór turbo jest sprawny. Elektrozawór EGR od czasu do czasu zadziała na jedną sekundę więc też jest sprawny choć całkowicie zbędny.

Odłączenie niebieskiej „kostki”- wtyczki powoduje natychmiastową reakcję sterownika, auto jedzie, lecz całkowicie brak mu dynamiki. Doładowanie turbo zostaje zredukowane do 1,5 Bara. Co ciekawe – nie ma żadnego znaczenia czy przewody pneumatyczne są wpięte w elektrozawór czy odłączone. Podałem podciśnienie bezpośrednio na zawór EGR z pominięciem elektrozaworu, czyli zrobiłem bypass, zawór nie otwiera się ani nie zamyka, brak jakiejkolwiek reakcji, prawdopodobnie jest zaślepiony. Całkowity brak reakcji na odłączanie przewodów pneumatycznych. Najprawdopodobniej zawór EGR został zaślepiony przez poprzedniego właściciela, więc podłączanie lub odłączanie przewodów pneumatycznych nie wywołuje żadnych reakcji silnika.

Natomiast samo odłączenie wtyczki elektrycznej robi padaczkę, można podpiąć wtyczkę na „gorąco” podczas pracy silnika i auto od razu odzyskuje wigor pomimo, że ma odpięte przewody pneumatyki czyli to ECU wykrywa przerwę w obwodzie (w tym wypadku odpięcie wtyczki) i sztucznie ogranicza osiągi redukując ciśnienie doładowania do wspomnianej górnej granicy 1,5 BAR. Podpięcie zewnętrznego elektrozaworu bez dotykania pneumatyki, również powoduje identyczne działanie. Odłączanie niebieskiej wtyczki nie powoduje wyświetlania żadnych komunikatów o błędach pomimo, że ECU jest „świadome” przerwy w połączeniu i celowo ogranicza osiągi, lecz nie informuje nas o tym, że jest problem. To trochę bez sensu.

W przypadku niebieskiej wtyczki, ECU wykrywa tylko odłączenie „kostki” elektrycznej, lecz nie reaguje na pneumatykę, czyli nie można pozbyć się elektrozaworu. Ten elektrozawór musi pozostać, lecz można użyć niesprawnego pneumatycznie, wystarczy aby był sprawny elektrycznie. Obecnie najlepsze parametry pracy silnika mam gdy na przewodach pneumatycznych elektrozaworu – sterującego zaworem EGR robię bypass. Prawdopodobnie chodzi tu o nieszczelność zaworu i utratę podciśnienia które może już być na granicy wydajności vaccum pompy, wiec każdy ubytek powoduje pogorszenie. Ostatnio wymieniłem vaccum pompę na sprawniejszą.

Zamiast BYPASS zatkać zatyczką tylko jedną stronę a EGR zostawić nie zasysany, nie powinno to spowodować żadnego pogorszenia osiągów silnika. 

Odpięcie szarej wtyczki jest natychmiast sygnalizowane żółtą ikoną silniczka „check engine” oraz żółtym napisem „service”. Ponowne podpięcie szarej wtyczki na pracującym silniku automatycznie wygasza komunikat o błędzie. Komputer wykrywa brak połączenia elektrycznego pomiędzy szarą wtyczką a elektrozaworem sterującym „gruszką” turbiny w układzie doładowania. 

Gdy wtyczka jest odpięta, co jest sygnalizowane błędem „check engine” to ECU mocno ogranicza osiągi silnika. Po ponownym podpięciu wtyczki, osiągi automatycznie wzrastają do poprzedniego poziomu. Te stany są niezależne od tego czy przewody pneumatyczne są odłączone czy też nie. Po prostu ECU wykrywa odłączenie wtyczki oraz sygnalizuje to błędem ograniczając osiągi auta. Już nie pamiętam czy poprzez ograniczenie doładowania do 1,5 BAR jak przy odłączonej niebieskiej wtyczce, czy też w inny sposób. Ewentualna nieszczelność w instalacji podciśnienia, np. w serwo, może powodować brak mocy, ponieważ elektrozawór turbo musi mieć wszytko dokładnie podłączone.

 

Skoro zainteresowałeś się tym artykułem, możliwe że zainteresują Ciebie inne moje artykuły

Lista moich artykułów związanych z autem Citroen C5

Lista moich artykułów związanych z motoryzacją