Płyn do spryskiwania szyb samochodowych – spryskiwaczy

Płyn letni do spryskiwaczy – spryskiwania szyb samochodowych

Wysokiej jakości letni płyn do spryskiwania szyb samochodowych, powinien charakteryzować się dobrą zmywalnością wszelkich zabrudzeń a w szczególności owadów – insektów. Powinien być neutralny dla lakieru oraz gumy a nawet wykazywać właściwości konserwujące tych elementów i nie pozostawiać smug na szybie. Dobry letni płyn do spryskiwaczy powinien ładnie pachnieć oraz nie powinien zamarzać w temperaturze wyższej od – 5 stopni Celsjusza. Ponieważ pierwszy przymrozek choć niewielki, przeważnie nie przekraczający -5 stopni Celsjusza, często przychodzi niespodziewanie, więc mógłby zaskoczyć kierowcę. Takie „niespodziewane” sytuacje 😉  występujące niemal każdego sezonu są charakterystyczne dla klimatu środkowoeuropejskiego, dlatego dobre płyny letnie mają obniżoną temperaturą zamarzania. Takie rozwiązanie problemu daje użytkownikowi pewien margines bezpieczeństwa, związany z terminem wymiany letniego płynu do spryskiwania szyb na płyn zimowy. Pamiętajmy, że takie właściwości posiadają tylko wysokiej jakości płyny do spryskiwania szyb, te najtańsze nie dają nam żadnego marginesu bezpieczeństwa.

 

Głównym powodem przyszłych awarii i wycieków płynu do spryskiwaczy jest niezamierzone zamarznięcie płynu do spryskiwania szyb wewnątrz zbiorniczka!!!

Zamarznięcie płynu do spryskiwania szyb w plastikowym zbiorniczku, może uszkodzić pompkę płynu lub „rozsadzić” zbiorniczek, rurki albo końcówki spryskiwaczy. Przeważnie zbiornik na płyn do spryskiwaczy nie pęka za pierwszym razem, zazwyczaj dopiero po którymś z kolei zamarznięciu. Można to nieprawidłowo zinterpretować, skoro płyn w zbiorniczku zamarzł a on jednak nie pękł, to zamarzanie płynu nie powoduje uszkodzeń. Taki wniosek jest z założenia błędny, zbiorniczek prędzej czy później pęknie w miejscu zgrzewu, ponieważ została naruszona jego struktura wewnętrzna. Zbiornik w którym zamarzł płyn został rozepchany, jest kwestią czasu kiedy zacznie wyciekać płyn z powodu naruszenia struktury wewnętrznej zbiornika. Mało kto pamięta, że wcześniejsze niedopilnowanie wymiany płynu na zimowy, doprowadziło do awarii będącej skutkiem zamarznięcia płynu letniego wewnątrz zbiorniczka.

 

Wyższej klasy płyny do spryskiwania szyb samochodowych, zawierają w swoim składzie różne uszlachetniacze a nawet dodatki hydrofobowe

Uszlachetniacze wykazują właściwości konserwujące lakier i gumę, dodatki hydrofobowe powodują duże napięcie powierzchniowe, uniemożliwiające przyleganie wody oraz zanieczyszczeń do szyby. Wpływ dodatków hydrofobowych jest bardzo zbliżony do działania tzw. niewidzialnej wycieraczki, a więc woda nie chce rozpływać się po szybie. Dodatki hydrofobowe powodują silne „perlenie” wody, a co za tym zrzut kropel deszczu spychanych pędem owiewającego powietrza. Właściwości hydrofobowe płynów do spryskiwania szyb są szczególnie zauważalne, w trakcie jazdy z prędkościami większymi od 60 km/h.

 

Uniwersalny płyn do spryskiwaczy – spryskiwania szyb samochodowych

Płyn uniwersalny ma zbliżone właściwości do płynu letniego, od którego różni się rozszerzonym zakresem użytkowym od strony niskich temperatur. Temperatury użytkowe płynów przejściowych do spryskiwania szyb, mieszczą się w zakresie od – 10 stopni Celsjusza do + 40 stopni. Jak widać, taki płyn można eksploatować niemal przez cały rok, a w przypadku łagodniejszej zimy nawet całorocznie. Nawet gdyby doszło do zamarznięcia wewnątrz zbiorniczka takiego płynu, jest mała możliwość spowodowania awarii, ponieważ nie tworzy twardej bryły lodu. Płyn uniwersalny zazwyczaj zamarza tworząc zbitą lodową „kaszę”, która nie jest tak twarda oraz destrukcyjna jak bryła lodu. Podstawową wadą płynów przejściowych, jest nieco większa cena zakupu rekompensowana rozszerzonym okresem eksploatacji, czasami przez cały rok przy łagodnej zimie. W trakcie łagodniejszej zimy, nie potrzeba kupować dużo droższego płynu zimowego, to główny powód oszczędności.

 

Płyn zimowy do spryskiwaczy – spryskiwania szyb samochodowych

Płyn zimowy do spryskiwania szyb samochodowych różni się znacząco od płynów wyżej opisanych, charakteryzując się niższym zakresem temperatur eksploatacji. Podstawowym wyróżnikiem jest zdecydowanie niższa dolna temperatura eksploatacji, a więc i zamarzania, zakres eksploatacji mieści się od -20 stopni Celsjusza do +15 stopni. W  wyjątkowo mroźne zimy lub w rejonach podgórskich, należy używać płynów z zakresem eksploatacji od -30 do + 15 stopni. Zaletą płynów zimowych jest to, że płyn nie zamarznie w zbiorniczku a zarazem nie rozsadzi zbiorniczka, nie uszkodzi pompki płynu czy samych spryskiwaczy. Do zauważalnych wad należy zdecydowanie nieprzyjemny zapach spirytusu, tylko najwyższej klasy płyny zimowe ładnie pachną a przy tym nie zamarzają.

Jednak nawet te ładnie pachnące, przeważnie najdroższe płyny zimowe, pachną jedynie akceptowalnie, co najwyżej przyjemnie. Zapach płynów zimowych jest kompromisem, pomiędzy jak najniższą temperaturą zamarzania a jak najładniejszym zapachem. Jeszcze nikomu nie udało się uzyskać takich samych kompozycji zapachowych zimowych płynów do spryskiwania szyb, co płynów letnich.

sp5mxf@gmail.com

Skoro zainteresowałeś się tym artykułem, możliwe że zainteresują Ciebie inne moje artykuły

Lista moich artykułów związanych z autem Citroen C5

Lista moich artykułów związanych z motoryzacją