Problem łączności obywatelskiej społeczeństwa w warunkach wielkiego kryzysu
Rozwiązaniem problemu łączności kryzysowej na czas wojny w warunkach polskich jest CB-Radio oraz PMR ze względu na ogromną powszechność tych urządzeń, będących w posiadaniu polskich obywateli.
Społeczeństwo powinno być wyposażone w osobiste środki łączności takie jak CB radio i PMR. Nie należy skupiać się na małym zasięgu tych urządzeń, ponieważ ich siła tkwi w powszechności posiadania. Zasięg radiotelefonów PMR to tylko około 1km, ale ten zasięg umożliwia wymianę informacji wszystkim którzy znajdują się od nas w promieniu 1 km, czyli w okręgu o średnicy 2 km a to są dziesiątki tysięcy ludzi !!! To naprawdę bardzo dużo. Jeżeli ktoś będzie nadawał z radia PMR z 10 piętra bloku mieszkalnego, to zasięg tego radia będzie w okolicach 10 km a nawet więcej.
CB radio umożliwia jeszcze większe zasięgi. Antena CB zamontowana na dachu bloku 10 piętrowego, umożliwia nawiązanie łączności na odległość 50 km a czasem jeszcze dalej dalej. Bez większych problemów, można stworzyć amatorską sieć łączności radiowej opartej o radia CB, pokrywającą swoim zasięgiem cały kraj. Radia stacjonarne z wysoko zamontowaną anteną byłyby węzłami łączności w celu przekazywania informacji do innych miast, natomiast łączność wewnątrz danego miasta zapewniałyby radia CB zamontowane niżej lub w samochodach, a także radia PMR zapewniające łączność w najbliższej okolicy. Pozwalałoby to organizować pomoc poszkodowanym w nalotach, rannym czy zasypanym gruzem z zawalonych budynków.
Zasięg CB-Radio z samochodu to około 10 do 15 km, rzadko więcej ale to przy bardzo dobrych antenach, lecz te 15 km jest zapewnione. Czy to jest mało ? Nie to bardzo dużo, ponieważ jedno CB-Radio obejmuje swoim zasięgiem obszar nawet największego miasta a przecież informacje można przekazywać od jednego do drugiego i można pokryć zasięgiem łączności całą Polskę. Jeżeli dysponujemy stacjonarną anteną na wysokim bloku to zasięg wzrasta nawet do 50 km a czasem jeszcze więcej a to już bardzo dużo. Są też specjalne anteny które umożliwiają łączność nawet powyżej 100 km zasięgu. Zaletą takiej łączności jest powszechność sprzętowa, a to za sprawą punktów karnych naliczanych kierowcom podczas kontroli drogowych.
Łącząc zalety mobilności „ręcznego” radia PMR oraz większego zasięgu CB-Radia można zorganizować bardzo sprawnie działająca sieć łączności kryzysowej w Polsce. Pod tym względem jesteśmy ewenementem w skali świata, oprócz nas jeszcze Włosi posiadają ogromne ilości tej formy łączności oraz USA. Trzeba powyciągać te radia, odkurzyć i zakupić akumulatory samochodowe jako źródła prądu, ponieważ elektryczności będzie brakowało, no i panele słoneczne do uzupełniania tej energii.
Po wprowadzeniu systemu punktowego, kierowcy którzy bardzo dużo jeżdżą zawodowo aby nie stracić prawa jazdy, zaczęli kupować CB-Radio do samochodów aby móc powiadamiać się przed patrolami policji. To spowodowało powszechność tej formy łączności w Polsce. Dziś już mamy Yanosika oraz inne sygnalizatory, więc CB- Radia powędrowały na strychy czy do garaży, ale można je odgrzebać. Szacuję że w rękach polskich obywateli jest około 2 mln. tych urządzeń a to bardzo dużo, umożliwia to stworzenie sprawnie funkcjonującej siatki łączności na terenie całego kraju. CB-Radio ze względu na swoją powszechność, spowodowaną ogromną liczbą sprzedanych egzemplarzy, jest w stanie umożliwić stworzenie najsprawniejszej formy łączności w Polsce. Można stworzyć siatkę łączności wykorzystująca węzły stacjonarne o zwiększonym zasięgu nasłuchujące stacji mobilnych, to naprawdę potężne narzędzie. Bardzo pomocne będą również „ręczne” radia PMR, ich zasięg to tylko do jednego kilometra, czy to za mało ? Ależ nie, w dużym mieście tak mały zasięg urządzenia umożliwia kontakt z co najmniej kilkoma tysiącami użytkowników, a czasem kilkunastoma tysiącami. W dużych miastach są bloki mieszkalne powodujące duże zagęszczenie ludności. Mała wieś natomiast będzie cała w zasięgu.
https://www.youtube.com/watch?v=WP0lNF4pcIg
W czasie bombardowania wszyscy powinni nosić okulary antybalistyczne dla ochrony wzroku przed odłamkami i drobnym gruzem, dokładnie takich samych jakich używa się na strzelnicach. Pomiędzy piwnicami budynków mieszkalnych a zwłaszcza bloków, powinno być przeprowadzone okablowanie awaryjne, umożliwiające przekazanie informacji do sąsiednich budynków o zawaleniu się naszego budynku i uwięzieniu mieszkańców pod gruzami, ponieważ łączność radiowa nie przenika przez ziemię. Czyli kabel PKL od piwnicy jednego bloku do drugiego, i to całkowicie poza infrastrukturą miejską uniezależnionej od serwisu służb miejskich. Można opracować system łączności przenoszący się po rurach wodociągowych lub gazowych, co umożliwiło by rezygnację z prowadzenia kabli pomiędzy blokami a umożliwiałoby wezwania pomocy uwięzionym w gruzowisku.