Balistyka wewnętrzna

Balistyka wewnętrzna

Ten artykuł dopiero czeka na napisanie, to co napisałem poniżej jest związane z moimi indywidualnymi obserwacjami przeprowadzanych doświadczeń z zakresu badań balistyki wewnętrznej.

Jednym z zagadnień balistyki wewnętrznej, jest ocena deformacji i symetrii nacięcia pocisku, przechodzącego wcześniej przez gwint przewodu lufy.

Ciekawostką jest fakt, że nawet bardzo miękkie śruty którymi strzelałem do główek od kapusty, nie ulegają żadnej, nawet najmniejszej deformacji !!!

Ta właściwość główek kapusty, umożliwia bardzo dokładnie przeanalizowanie obrazu powierzchni śrutu przy pomocy lupy lub mikroskopu. Umożliwia precyzyjną ocenę głębokości oraz symetrii nacięcia gwintu, zarówno na główce jak i spodzie sukienki śrutu typu diabolo. Pozwala również ocenić poziom rozdęcia sukienki, odpowiadający za dokładne uszczelnieniu śrutu w przewodzie lufy, tak żeby nie występowały żadne przedmuchy. Śrut który nie zostanie dokładnie uszczelniony w przewodzie lufy, poprzez rozdęcie sukienki uderzeniem sprężonego powietrza, nie będzie powtarzalnie trafiał. Przedmuchy spowodowane nieszczelnością, powodują różną prędkość wylotową dla każdego kolejnego strzału wpływającą na wielkość opadu.

Kapusta idealnie nadaje się do takich doświadczeń, ponieważ śruty wydobyte z główki kapusty nie posiadają nawet najmniejszych śladów deformacji !!!

Dokładnie takie samo zjawisko można zaobserwować strzelając do płyt z granulatu zmielonej oraz sprasowanej gumy. Żeby skutecznie zatrzymać śrut, potrzeba płyty z prasowanego granulatu gumowego o grubości co najmniej 6 cm, ale lepiej grubszej. Strzał z tłumikiem w taki „gumowy kulochwyt” jest całkowicie bezgłośny, a śrut nie ulega żadnym zniekształceniom.

Myślę, że to jest kwestia stosunkowo małej energii w porównaniu z bronią palną. Przy dużo większych energiach jest możliwe, że śrut się odkształci, lecz przy 43J nie ma najmniejszych odkształceń.

 

Lista moich artykułów związanych z balistyką

Lista moich artykułów związanych ze strzelectwem

sp5mxf@gmail.com