Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-435B

HP-435B

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-435B przeznaczony jest do dokładnych pomiarów mocy w.cz. aż po mikrofale. Umożliwia pomiary w zakresie częstotliwości 100KHz do 18GHz, poziomów mocy 100 pW do 30W. Używając tych mierników, mierzę nimi poziomy mocy od 100pW do 20KW, zależnie od zastosowanego power sensora oraz tłumika lub sprzęgacza. Nic nie stoi na przeszkodzie aby mierzyć większe moce, nawet MW (megawaty). Aby mierzyć tak duże moce, należy samemu wykonać albo zamówić u mnie, odpowiedni sprzęgacz np. na 100 KW lub więcej.

 

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-435B
Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-435B

 

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-435B ma wbudowany bardzo precyzyjny, wzorcowy kalibrator, dostarczający moc z precyzyjnym poziomem 1mW. Ze względu na swoją rewelacyjną dokładność umożliwia kalibrowanie również innych przyrządów pomiarowych. Nowsze modele mierników mocy w.cz. np. HP-437B czy E4418B, nie mogą poszczycić się tak perfekcyjną precyzją źródła mocy wzorcowej. Na tej stronie jest szczegółowo pokazane wnętrze miernika mocy HP-435B oraz sporo ciekawych informacji.

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-435B jest wyposażony w źródło mocy wzorcowej posiadające doskonałą, długoterminową oraz termiczną stabilność poziomu mocy wyjściowej.

Błąd na poziomie 0.0023% na 1°C,  23 dziesięciotysięczne procenta na 1°C lub 23nW na 1°C. Jest to najstabilniejsze źródło mocy wzorcowej z jakim się do tej pory spotkałem, a mam bardzo dobrze wyposażoną pracownię pomiarową. Żadne inne źródło mocy wzorcowej nie może się równać z serią HP-435A i B. Wzorzec ten jest gotowy do pracy natychmiast po włączeniu, i nie potrzebuje wstępnego wygrzewania.

Miernik mocy HP-435B warto kupić, choćby dla samego precyzyjnego źródła mocy wzorcowej. Przyrządy za grube tysiące $$$ nie mają tak dobrego a zarazem stabilnego źródła mocy referencyjnej jak mierniki HP-435A i HP-435B.

Trzy różne mierniki, z różnych lat i serii produkcyjnych, sprowadzone z różnych krajów, po 20 latach wykazują identyczne poziomy mocy. Mierniki te były magazynowane w różnych i nie znanych mi warunkach klimatycznych.

Z pewnością były narażane na niskie jak i wysokie temperatury oraz wstrząsy (przesuwanie, przestawianie, transport itp.). Magazyny przeważnie nie są klimatyzowane a i rzadko ogrzewane.

Nadal wszystkie te mierniki wskazują dokładnie taki sam poziom 1,000 mW. To świadczy dobitnie o bardzo wysokiej jakości i stabilności długo okresowej wzorców mocy stosowanych w miernikach mocy HP-435A oraz B. Niech będzie pochwalony Hewlett, na wieki wieków😉

Miernik mocy HP-435B aby mierzył potrzebuje kabla łączącego z power sensorem

Miernik HP-435 jak każdy miernik mocy potrzebuje kabla łączącego z power-sensorem, akceptuje kable od mierników HP jak i od Marconi. Natomiast mierniki cyfrowe Marconi takie jak 6960B czy 6970, nie działają z kablami od mierników HP. Co ciekawe mierniki cyfrowe HP np. HP-437B również nie akceptują kabli od Marconi. Czyli miernik mocy HP-435B jest najbardziej uniwersalny i akceptuje kable zarówno od HP jak i od Marconi. Ta informacja jest o tyle ciekawa że ten kabel przeważnie kosztuje powyżej 30$.

Mierniki mocy HP-435B używane są do dzisiaj jako przyrządy wzorcowe w wielu laboratoriach kalibracyjnych

Firma Hewlett Packard do dzisiaj w części procedur kalibracyjnych zaleca użycie tego miernika. Na prawidłowo wykonanym stanowisku pomiarowym i prawidłowych procedurach pomiarów, powtarzalność wyników jest lepsza od 1%. Jednak najistotniejszym elementem tego miernika jest jego referencyjne źródło 1mW, które może być wykorzystywane przez szereg innych mierników do kalibracji. ŻADEN inny znany mi miernik nie posiada tak dokładnego i stabilnego, referencyjnego źródła mocy wzorcowej 1mW jak HP-435B.

Mój miernik ma wbudowany akumulator, nadal sprawny, nigdy nie sprawdzałem kondycji akumulatora, po wyciągnięciu wtyczki zasilającej, miernik nadal pracuje normalnie. Jak długo pracuje, tego nie wiem, nie sprawdzałem czasu pracy na akumulatorze, ponieważ używam go stacjonarnie. Normalnie akumulator występuje jako dodatkowa opcja, ja kupiłem go w komplecie z wewnętrznym akumulatorem nie będąc tego świadomym. Zapewne akumulator jest bardzo stary, więc nie interesował mnie czas pracy na tym akumulatorze. Według instrukcji obsługi miernika, całkowicie naładowany akumulator umożliwia 16 godzinną pracę miernika, ja kiedyś sprawdzałem przez ok. 30 min. dłużej mi się nie chciało. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest niezależność od potencjalnych przerw w dostawie energii elektrycznej. W przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej, jedyny objaw jaki zauważymy to zgaśnie nam neonówka umieszczona wewnątrz włącznika sieciowego. Ten stan w żaden sposób nie wpłynie na prawidłową pracę miernika.

W niektórych zastosowaniach miernik analogowy ma zdecydowaną przewagę nad wszystkimi miernikami cyfrowymi

Mikrofalowy miernik mocy w.cz. HP-435B jest klasycznym miernikiem analogowym, posiada duży, czytelny i bardzo precyzyjny ustrój pomiarowy wyposażony w lusterko eliminujące błąd paralaksy. Wskazówka ustroju pomiarowego zachowuje się dość osobliwie, od razu ustawia się we właściwej pozycji bez zbędnego kołysania. Najeżdża na konkretną pozycję wynikającą z mierzonego poziomu mocy i natychmiast staje, zachowuje się tak samo wracając do zera. Pomimo deklarowanej dokładności 1 % i takiemu skalowaniu, da się wzrokowo wychwycić precyzyjniejsze różnice niż 1%.

Jednak najistotniejszą zaletą analogowego miernika, jest możliwość precyzyjnego obserwowania dynamicznie zmieniających się wartości mierzonych poziomów mocy. Właściwość ta, jest szczególnie istotna w pomiarach wolno zmieniających się poziomów mocy, np. podczas strojenia obwodów czy anten. Mierniki analogowe łatwiej, szybciej, wygodniej i precyzyjniej, wskażą nam kiedy osiągnęliśmy maksimum lub minimum. W takich zastosowaniach mierniki cyfrowe słabo się sprawdzają, nawet bargrafy są mało precyzyjne i nie dorównują precyzyjnej wskazówce analogowego ustroju. Gdy już zakończymy strojenie a interesuje nas dokładna wartość bezwzględna, stałego, stabilnego nie zmieniającego się poziomu mocy, użyjmy miernika cyfrowego np. HP-437B.

Powermeter HP-435B można wyposażyć w anteną pomiarową

Doskonale sprawdzi się jako precyzyjny miernik natężenia pola. Wartości mierzonych mocy mogą być na poziomie nW w całym zakresie częstotliwości, zakładając czulszy sensor nawet od pW.

Dzięki takiej możliwości możemy bardzo łatwo wyznaczyć zysk kierunkowy w dB badanej anteny, porównując ją z dipolem półfalowym. W takich zastosowaniach zdecydowanie lepiej sprawdza się miernik cyfrowy np. HP-437B. Lecz doprowadzenie do momentu wyznaczania zysku, czyli wszelkie strojenia, precyzyjne ustawianie polaryzacji i kierunku anten to TYLKO miernik analogowy np. HP-435B. Po przeprowadzeniu wszelkich regulacji czyli kierunków i ustawień anten należy przełączyć się na miernik cyfrowy, np. HP-437B. Ten zabieg, pozwala odczytać różnice sygnałów w wartościach bezwzględnych, na precyzyjnym, cyfrowym wyświetlaczu w dodatku od razu w dB.

Raz na kilka lat warto skontrolować dokładność ustawień zakresów pomiarowych przy pomocy kalibratora zakresów HP 11683A Range Calibrator

Przyrząd posiada wyjście analogowe proporcjonalne do mierzonej mocy z sygnałem wyjściowym o zakresie 0-1V, który można mierzyć woltomierzem cyfrowym.

Dokładność: 1% na wszystkich podzakresach

Kalibrator mocy: wbudowane wysokostabilne źródło mocy wzorcowej 50MHz 1mW.

Możliwość wprowadzania poprawek względem mierzonej częstotliwości: 85% do 100% w krokach 1% zgodnych z umieszczoną na obudowie power sensora charakterystyką.

Wyjście sygnału analogowego: od 0 do 1 V

Zasilanie: 230 V 50 Hz

Lista artykułów szczegółowo opisujących profesjonalne mierniki mocy w.cz. w tym mikrofal oraz akcesoriów pomocniczych