Sunshader – przedłużenie przednie celownika optycznego

Sunshader – przedłużenie przednie celownika optycznego

Sunshader jest przedłużeniem przednim celownika optycznego (lunety) eliminującym refleksy świetlne padające z bocznych kierunków. Jest to wewnętrznie pusta rura o długości równej, lub większej od jej podwójnej średnicy, nie posiadająca żadnego użebrowania. Działanie sunshader’ a opiera się na tym, że średnica wewnętrzna jest zdecydowanie mniejsza od jego długości. Taka konstrukcja przepuszcza bez żadnych strat promienie świetlne równoległe z osią lunety a jednocześnie prostopadłe do soczewki obiektywu. Refleksy świetlne padające z niepożądanych bocznych kierunków, są zbędnymi „śmieciami” wpływającymi negatywnie na jakość obrazu, zmniejszając kontrast obserwowanego „obrazu celu”. To właśnie tych niepożądanych „śmieci” Sunshader nie dopuszcza do soczewki obiektywu celownika optycznego. 

Sunshader nie blokuje promieni świetnych docierających od „celu” do obiektywu lunety, pomimo że ilość światła przechodząca przez lunetę zmniejsza się. Sunshader zasłania jedynie promienie świetlne docierające z bocznych kierunków, więc tych z poza pola obserwacji, jednocześnie ograniczając pozorne zwiększenie jasności. Używając sunshader’ a, do lunety niemal wyłącznie wpada światło odbite od celu (a dokładniej od całego pola widocznego w lunecie). Jak łatwo się domyślić, pusta rura nie blokuje tych promieni świetlnych, więc nie następuje zmniejszenie jasności obrazu celu.

 

Można łatwo ulec złudzeniu że zastosowanie sunshadera powoduje zmniejszenie jasności

Po zdemontowaniu sunshadera jasność ogólna wzrasta, lecz jasność celu pozostaje na tym samym, niezmienionym poziomie. Większa ilość światła wpadająca do wnętrza celownika, uruchamia zjawisko akomodacji wzroku zwężając źrenicę oka. Zawężona źrenica oka redukuje również pożądane światło, odbite od celu a docierające do siatkówki oka, a to jest zjawisko niekorzystne. Bez sunshadera w celowniku optycznym (lunecie) tylko pozornie jest jaśniej, ponieważ obraz celu staje się ciemniejszy. Dokręcając do celownika optycznego sunshader, ogólna ilość światła docierająca do siatkówki oka zmniejszy się, lecz jasność obrazu celu pozostanie niezmieniona. Dzięki akomodacji wzroku, źrenica oka ulegnie poszerzeniu, dopuszczając więcej światła z obrazu celu do siatkówki oka strzelca, rozjaśniając obraz celu.

 

Strzelca nie interesuje ilość światła w tubusie celownika optycznego, lecz ilość światła docierającego od celu do siatkówki oka

Strzelca interesuje wyłącznie jasność obrazu celu a nie całkowita jasność wnętrza celownika optycznego, spowodowana dostaniem się niepożądanego światła bocznego. Sunshader poprawia stosunek ilości światła docierającego od „celu” w stosunku do całości „szkodliwego” światła, padającego ze wszystkich kierunków na soczewkę obiektywu lunety. Te dodatkowe a przy tym szkodliwe światło, padające z innych kierunków niż obraz „celu” zmniejsza kontrast obrazu właściwego.

 

W celu eliminacji szkodliwych odbić wewnątrz tubusu celownika od niepożądanych bocznych refleksów świetlnych zastosowano czernienie ścianek tubusu warstwami pochłaniającymi odbicia.

Tubusy obecnie produkowanych celowników optycznych, są pokrywane od wewnątrz z założenia bezodblaskową czarną-matową warstwą ochronną. Zadaniem tego pokrycia jest eliminacja wewnętrznych odbić światła od ścianek tubusu, więc jakość warstw pochłaniających jest bardzo istotna. Czym bardziej matowa i czarna warstwa wewnętrznego pokrycia tubusu, tym bardziej kontrastowy obrazu celu jest transmitowany do siatkówki oka strzelca. Przeciwodblaskowe pokrycia wnętrz tubusów wytłumiając niepożądane promienie świetlne padające z bocznych kierunków, nie wpływają na światło przychodzące prosto od celu. Dzięki takim właściwościom tych matowych pokryć, powodują zdecydowaną poprawę kontrastu widocznego obrazu celu.

Jednak nawet najlepsze pokrycia nie wyeliminują szkodliwych refleksów świetlnych w 100%. W celu dalszej poprawy kontrastu obrazu, należy wyeliminować wpadające do wnętrza celownika niepożądane refleksy świetlne, instalując sunshader albo flashkiller.

Jest bardzo prawdopodobne, że okopcenie sadzą wewnętrznej powierzchni sunshadera, spowoduje jeszcze większą poprawę kontrastu, eliminując całkowicie niepożądane resztki refleksów świetlnych.

 

Zalety i wady używania sunshadera

W trakcie dnia, zwłaszcza słonecznego, może okazać się bardzo pomocny, natomiast nocą nie przeszkadza a przy mocnym świetle księżyca pomaga. Dodatkowo sunshader zabezpiecza soczewkę obiektywu przed macaniem paluchami oraz zarysowaniem powłok antyodblaskowych przez jakieś gałęzie itp.

Z wad, to zdecydowanie zauważalnie wydłuża celownik optyczny, co w niczym nie przeszkadza, oraz minimalnie zwiększa masę celownika. Sunshadery są niezwykle lekkie, więc to niewielkie zwiększenie masy, nie jest w żaden sposób odczuwalne a nawet zauważalne przez użytkownika.

Lista moich artykułów związanych ze strzelectwem

Lista moich artykułów związanych z balistyką

sp5mxf@gmail.com