Szybki oraz nieskomplikowany sposób wyzerowania celownika optycznego na zadanym dystansie

Szybki oraz nieskomplikowany sposób wyzerowania celownika optycznego na zadanym dystansie

Doświadczony strzelec poradzi sobie w każdych warunkach, na bieżąco zmieniając ustawienia celownika optycznego, według aktualnych potrzeb. Metody opisane w tym artykule, są przeznaczone dla mniej doświadczonych strzelców, zwłaszcza lubiących „gadżety” ułatwiające całą procedurę.

 

Kolory ułatwiają odróżnić cel od przestrzeliny

Karabinek umieszczamy w stabilnym stojaku, jako tarczę można wykorzystać wypełnione szmatami pudło kartonowe, z namalowaną czerwoną kropką przy pomocy markera. Kropka powinna być koloru czerwonego, albo pomarańczowego czy zielonego, w każdym razie jakaś kontrastowa. Czarna kropka raczej nie nadaje się, ponieważ czarną kropkę można łatwo pomylić z przestrzeliną. Na większym dystansie, czarna kropka i przestrzelina będą wyglądały bardzo podobnie, więc trudno odróżnić co jest celem a co przestrzeliną.

 

Przede wszystkim bezpieczeństwo – lepiej dmuchać na zimne, niż gorącym oparzyć

Bardzo istotnym jest, żeby bardziej skupić się na prawidłowym, bezpiecznym umieszczeniu pudła przed kulochwytem, niż na samym zerowaniu celownika optycznego. Bezpieczeństwo jest w tym przypadku absolutnie nadrzędne. Cóż z tego, że ustawimy prawidłowo celownik, jeżeli przy okazji trafimy w okno sąsiada ? Sąsiad może nie podzielać naszego entuzjazmu z osiągniętego rezultatu i mieć nieco odmienne zdanie w tej kwestii. O bardziej drastycznych problemach, jak np. postrzelenie osoby postronnej, czy nawet zwierzęcia, nawet nie będę wspominał. Oczywiście, cały czas mam na uwadze karabinki pneumatyczne, broni palnej nie biorę w tym przypadku pod uwagę. Wszelkie próby i doświadczenia z bronią palną przeprowadzamy wyłącznie na przeznaczonej do takich celów strzelnicy.

 

Wyzerowanie celownika najlepiej podzielić na dwa etapy, wstępne a następnie właściwe wyzerowanie

Przy pierwszej próbie, pudło powinno być ustawione blisko, np. 10 m od stanowiska strzeleckiego a za pudłem powinien być kulochwyt. Po oddaniu pierwszego strzału, przestrzelina z całą pewnością znajdzie się w zupełnie innym miejscu, niż to w które celowaliśmy. Wtedy trzymając cały czas środek krzyża na punkcie celowania, czyli namalowanej przez nas kropce, należy wyzerować laser na powstałej przestrzelinie. Regulacją lasera doprowadzamy do sytuacji, żeby wiązka lasera trafiała prosto w przestrzelinę, podczas gdy środkiem krzyża wciąż celujemy w kropkę.

 

Po doprowadzeniu do etapu, że krzyż celownika jest na kropce, podczas gdy w tym samym czasie promień lasera trafia w przestrzelinę, można przejść do kolejnego etapu

Wieżami regulacji siatki celowniczej, należy przestawić środek krzyża na środek plamki lasera, tak żeby pokryły się wzajemnie a jednocześnie z przestrzeliną po śrucie. Oczywiście należy pamiętać, że to krzyż celownika „dociągamy” do plamki lasera a nie plamkę lasera do krzyża celownika optycznego. Procedurę należy powtarzać aż do skutku, czyli do osiągnięcia ideału. Dzięki wykorzystaniu celownika laserowego mało doświadczony strzelec powinien sobie poradzić z dokładnym wyzerowaniem celownika optycznego. Jednak znam wielu doświadczonych myśliwych, którzy w celu wyzerowania celownika optycznego na wcześniej zaplanowanym dystansie, oddają do rusznikarza swoje sztucery. Wyzerowanie siatki celownika optycznego na zadanym dystansie, zależy od zastosowania naszego sprzętu. Przeważnie na różnych dystansach zerują swoje celowniki myśliwi a na innych sportowcy, jest to indywidualna regulacja zależna od wybranego zastosowania.

 

Doświadczony strzelec do wyzerowania celownika optycznego nie potrzebuje żadnego celownika laserowego

Wstępne zerowanie, najlepiej przeprowadzić na bardzo krótkim dystansie, np. 10m, tak żeby na pewno trafić w dużą czystą kartkę. Najłatwiej wykonać tę czynność montując karabinek w imadle strzeleckim, następnie oddać strzał kontrolny, celując środkiem krzyża w środek czystej kartki. Po oddaniu strzału kontrolnego, należy środek siatki celownika optycznego, przestawić wieżami regulacji na powstałą przestrzelinę.

Najważniejsze jest ustawienie prawo-lewo, ponieważ góra-dół może wymagać przestawienia tarczy na większą odległość

Najważniejsze jest dokładne ustawienie wieży lewo-prawo, ponieważ góra-dół na tak krótkim dystansie może być niemożliwa do zgrania. Bardzo wysokie a przy tym skośne „montaże”, przeznaczone do strzelania długodystansowego, przeważnie uniemożliwiają wyzerowanie celownika góra-dół na krótkim dystansie. W takim przypadku góra-dół należy wyzerować już na właściwym interesującym nas dystansie.

 

Finalne zerowanie celownika optycznego należy przeprowadzić na właściwym, interesującym nas dystansie

W końcowym etapie, należy umieścić kartkę na właściwym dla naszych potrzeb dystansie a następnie kilkukrotnie powtórzyć procedurę zerowania. Jednak tym razem, już nie celujemy w środek czystej kartki, lecz w poprzednią przestrzelinę, lub postawioną flamastrem kropkę. Jeżeli uznamy, że nie można już dokładniej skorygować ustawień, to od tego momentu nasz celownik optyczny jest w pełni wyregulowany.

 

Lista moich artykułów związanych ze strzelectwem

Lista moich artykułów związanych z balistyką

sp5mxf@gmail.com