Wpływ wiatru na trajektorię lotu pocisku a Siła Magnusa

Wiatr wpływa na trajektorię lotu pocisku, powodując odchylenie boczne oraz różnice w wielkości opadu pocisku

Czym silniejszy wiatr, tym większe odchylenie, a czym mniejsza wartość współczynnika balistycznego pocisku (BC), tym większa podatność pocisku na wiatr.

Przy strzelaniu pod wiatr lub z wiatrem może nieznacznie zmieniać się prędkość pocisku w locie, powodując zmianę czasu dolotu pocisku do celu a konkretnie o wpływ wiatru na zmianę czasu dolotu. Wiatr wiejący od tyłu, lub z przodu, może spowodować niewielką różnicę w opadzie pocisku, nieznacznie zmieniając punkt trafienia. 

Może też zdarzyć się, że jakieś zawirowanie powietrza obniży lub podwyższy tor lotu pocisku, zmieniając punkt trafienia. Nie należy tego wiązać z opadem a jedynie ze zmianą punktu trafienia spowodowaną „zaburzeniem” na trasie przelotu.

To tak samo jak skoczek narciarski, który może nagle dostać wiatr pod narty, więc poleci wyżej i dalej. Skoczek może też dostać wiatr w plecy, wtedy poleci szybciej, lecz zostanie skierowany w dół i wyląduje bliżej. Badań wielkości opadu pocisków nie przeprowadza się w warunkach wietrznych, lecz na osłoniętych torach strzeleckich.

 

Wpływ wiatru na tor lotu pocisku jest zaburzeniem standardowej trajektorii

Wiatr NIEMA wpływu na wielkość opadu pocisku, wiatr może TYLKO zaburzyć standardową wartość opadu dla danego pocisku. Więc wiatr z definicji nie tyle wpływa, co zaburzając trajektorię lotu pocisku może powodować odchylenia, czasami niemożliwe do precyzyjnego oszacowania.

To tak samo jak silne promieniowanie słoneczne, które również niema przewidywalnego wpływu na punkt trafienia, oraz na wielkość opadu pocisku. Potrafi bardzo silnie zaburzać te wartości, szczególnie gdy pocisk leci nad ciemną powierzchnią w silnym słońcu. Wtedy ruchy termiczne powietrza spowodowane ogrzewaniem się np. ciemnego lasu mogą przesuwać tor lotu pocisku nad nim. Zazwyczaj pocisk poleci wyżej niż zwykle oraz może również odchylać się na boki, ponieważ takie falowanie powietrza powoduje silne turbulencje.

 

Efekt Magnusa powoduje przewidywalną zmianę odchylenia toru lotu pocisku

Ponieważ Efektu Magnusa wywiera istotny wpływ na rotujące obiekty poruszające się ruchem liniowym, wiatr boczny znoszący pocisk będzie jednocześnie obniżał lub podwyższał trajektorię lotu pocisku. W zależności od kierunku oraz kąta wiatru, siła Magnusa będzie odmiennie oddziaływała na pocisk.

Wiatr boczny wywołuje siłę Magnusa, która zmienia tor lotu pocisku wystrzelonego z gwintowanej lufy. Kierunek tej zmiany zależny jest od kierunku wiatru oraz kierunku wirowania pocisku, w zależności czy gwint jest prawo czy lewoskrętny. Jeżeli pocisk zostanie wystrzelony z broni o gwincie prawoskrętnym to i pocisk będzie wirował zgodnie ze wskazaniem wskazówek zegara, czyli w prawo, jeżeli wiatr zawieje z prawej strony to pocisk skieruje się bardziej w dół, jeżeli zawieje z lewej strony to pocisk podniesie się do góry. W przypadku gwintu lewoskrętnego sytuacja będzie odwrotna.

Lista moich artykułów związanych z balistyką

Lista moich artykułów związanych ze strzelectwem

sp5mxf@gmail.com