Wpływ wiatru na trajektorię lotu pocisku a Siła Magnusa

Wiatr wpływa na trajektorię lotu pocisku, zarówno na opad oraz na odchylenie boczne pocisku

Czym silniejszy wiatr, tym większe odchylenie, a czym mniejszy współczynnik balistyczny pocisku, tym większa podatność pocisku na wiatr.

Przy strzelaniu pod wiatr lub z wiatrem może nieznacznie zmienić się prędkość pocisku w locie, chodzi tu o czas dolotu pocisku do celu a konkretnie o wpływ wiatru na zmianę czasu dolotu. 

Może też zdarzyć się, że jakieś zawirowanie powietrza obniży lub podwyższy tor lotu pocisku i wtedy zmieni się jego punkt trafienia, lecz tego nie należy wiązać z opadem a jedynie ze zmianą punktu trafienia spowodowaną „zaburzeniem” na trasie przelotu. To tak samo jak skoczek narciarski może nagle dostać wiatr pod narty, więc poleci wyżej i dalej, ale może też dostać wiatr w plecy, wtedy poleci szybciej ale zostanie skierowany w dół, więc wyląduje bliżej. Badań wielkości opadu pocisków nie przeprowadza się w warunkach wietrznych, lecz na osłoniętych torach strzeleckich. Wiatr NIE MA wpływu na wielkość opadu pocisku, wiatr może TYLKO zaburzyć standardową wartość opadu dla danego pocisku. Więc wiatr z definicji nie tyle wpływa, co zaburzając trajektorię lotu pocisku, może powodować odchylenia niemożliwe do precyzyjnego oszacowania. 

To tak samo jak silne promieniowanie słoneczne, które również niema przewidywalnego wpływu na punkt trafienia, oraz na wielkość opadu pocisku. Potrafi bardzo silnie zaburzać te wartości, szczególnie gdy pocisk leci nad ciemną powierzchnią w silnym słońcu. Wtedy ruchy termiczne powietrza spowodowane ogrzewaniem się np. ciemnego lasu mogą przesuwać tor lotu pocisku nad nim. Zazwyczaj pocisk poleci wyżej niż zwykle oraz może również odchylać się na boki, ponieważ takie falowanie powietrza powoduje silne turbulencje.

Z powodu efektu Magnusa, wywierającego wpływ na rotujące obiekty poruszające się ruchem liniowym, wiatr boczny znoszący pocisk będzie jednocześnie obniżał lub podwyższał trajektorię lotu pocisku, w zależności z jakiego kierunku oraz kąta, będzie oddziaływał na pocisk.

Wiatr boczny wywołuje siłę Magnusa, która zmienia tor lotu pocisku wystrzelonego z gwintowanej lufy. Kierunek tej zmiany zależny jest od kierunku wiatru oraz kierunku wirowania pocisku, w zależności czy gwint jest prawo czy lewoskrętny. Jeżeli pocisk zostanie wystrzelony z broni o gwincie prawoskrętnym to i pocisk będzie wirował zgodnie ze wskazaniem wskazówek zegara, czyli w prawo, jeżeli wiatr zawieje z prawej strony to pocisk skieruje się bardziej w dół, jeżeli zawieje z lewej strony to pocisk się podniesie do góry. W przypadku gwintu lewoskrętnego sytuacja będzie odwrotna.