Kodeks moralności sędziego

Kodeks moralności sędziego

Czynny sędzia musi cechować się nienagannymi zasadami moralnymi prowadząc moralne życie, w innym przypadku nie można liczyć na sprawiedliwe procesy ponieważ wymiar sprawiedliwości staje się de facto wymiarem niesprawiedliwości.

Sędzia nie może nadużywać alkoholu ani substancji psychoaktywnych.

Sędzia nie może przyjmować narkotyków oraz substancji działających na podobnej zasadzie co wyżej wymienione substancje.

Sędzia nie może uprawiać hazardu, ani przebywać w miejscach uprawiania hazardu np. kasyna czy salony gier.

Nie może grać w gry które są oparte na manipulacjach, lub w te, w których jest dozwolony blef a więc poker.

Nie może uprawiać hobby które stoi w sprzeczności z zasadami moralnymi, np. łowiectwo, które to jest dozwolone prawnie, lecz moralnie wątpliwe z punktu widzenia współczesnego społeczeństwa.

Moralność sędziego powinna stać na zdecydowanie wyższym poziomie od przeciętnego obywatela ponieważ to sędzia jest arbitrem od którego decyzji zależą losy obywateli poddawanych osądowi.

Sędzia nie jest zwykłym przeciętnym człowiekiem lecz jest tym, który wydaje wyroki wpływające na życie innych obywateli, jest bardzo ważnym arbitrem, więc jego zasady moralne powinny być absolutnie nieposzlakowane, powinien być przykładem postępowania a nie tym który może więcej od pospólstwa, będąc bezkarnym wobec prawa obowiązującego innych. Nie taka rola sędziego, rolą sędziego jest naprawa społeczeństwa a nie żerowanie na nim.