Ryżowar – garnek do gotowania ryżu Russell Hobbs 27020-56

Ryżowar – garnek do gotowania ryżu Russell Hobbs 27020-56

Garnek do gotowania ryżu marki Russell Hobbs, model 27020-56 jest najmniejszym ryżowarem jaki udało mi się wyszukać i kupić. Ten ryżowar charakteryzuje się nietuzinkowym designem zajmując bardzo mało miejsca na blacie kuchni, niewielkim utrudnieniem jest mniej wygodne wyciąganie miski.

Ze względu na charakterystyczne wzornictwo, misa nie wystaje poza obręb garnka, tak jak w przypadku nieco „brzydszych” garnków firmy TRISTAR. Garnki TRISTAR może nie są takie ładne, lecz wystający rant miski, umożliwia bardzo łatwe wyjęcie jej po zakończonym procesie gotowania. Miska będąca na wyposażeniu garnka do gotowania ryżu Russell Hobbs 27020-56 posiada nieprzywierającą powłokę, jest niewielka i waży 66 gramów. Waga szklanej pokrywki z otworem na ulot pary to 133 gramy. Ten garnek nie posiada podwójnych izolowanych od siebie ścianek, tak jak to jest w większych garnkach firmy TRISTAR. Jednak pojedyncza ścianka nie powoduje zauważalnych strat ciepła a ryż długo po wyłączeniu utrzymuje ciepło.

Ryżowar Russell Hobbs 27020-56 pobiera tylko 200W mocy elektrycznej mając wymiary małego czajnika, jest więc bardzo ekonomiczny w użytkowaniu. Garnek do gotowania ryżu Russell Hobbs 27020-56 jest bardzo oszczędny, co w obecnych czasach drogiej energii elektrycznej, ma niebagatelne znaczenie. Zmierzona miernikiem poboru energii, rzeczywista moc pobierana przez garnek do gotowania ryżu Russell Hobbs 27020-56 w trakcie gotowania to 210W. Moc pobierana przez garnek w trakcie podtrzymania ciepła potrawy to już tylko 25W, co całkowicie wystarczy do podtrzymania właściwej temperatury. Zmierzona temperatura podtrzymania ryżu cyfrowym termometrem to 61,4 stopnia Celsjusza, więc nie odbiega od ryżowarów innych producentów.

Mały garnek Russell Hobbs model 27020-56 gotuje ryż tak samo szybko jak duże garnki

W garnku do gotowania ryżu Russell Hobbs 27020-56 można jednorazowo ugotować w ciągu 20 minut, dwie całkiem spore porcje ryżu. Taka ilość ryżu wystarczy do przygotowania jednorazowego posiłku dla dwóch dorosłych osób, lub dla jednej osoby na dwa posiłki. Ponieważ ten garnek jest tak mały a jednocześnie sprawnie i szybko gotuje, więc nie warto gotować ryżu „na później”. Najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie porcji ryżu odpowiedniej do aktualnych potrzeb, takiej która zostanie zjedzona niedługo po ugotowaniu. Przechowywanie ugotowanego ryżu w lodówce nie jest najlepszym pomysłem, wpływającym negatywnie na jego walory smakowe. Ugotowany ryż pomimo przechowywania w lodówce, szybko ulega „zepsuciu” od spodu, jednocześnie wysychając z wierzchu, więc nie zalecam.

 

Mały nie musi być gorszy od dużego a często jest wygodniejszy w codziennym użytkowaniu

Gdy gotuje tylko dla siebie pojedynczą porcję to wykorzystuje około 60 gramów suchego ryżu. Gdy gotuje dla dwóch osób to wsypuję cały pojemnik 160 gramów widoczne na miarce a w rzeczywistości tylko 125 gramów. Maksymalna masa suchego ryżu (150g), którą pomieści ten garnek po ugotowaniu, przekłada się na 400 gramów ugotowanego ryżu.

Taki malutki garnek a gotuje całkiem rozsądne ilości ryżu, robi to równie szybko co duże garnki. Nic nie przypala, zajmuje mało miejsca w kuchni i robi to bardzo oszczędnie w sensie zużycia energii elektrycznej. Ponieważ nie są to drogie urządzenia, więc kupiłem sobie dwa garnki Russell Hobbs 27020-56 które dobrze sprawdzają się w kuchni. Jeden wykorzystuje codziennie w domowej kuchni a drugi umieściłem w bagażniku auta, jako garnek na wyjazdy turystyczne.

Russell Hobbs 27020-56 tak samo jak każdy inny ryżowar, można używać nie tylko do gotowania ryżu ale również wielu innych potraw

Russell Hobbs 27020-56 można wykorzystać do gotowania kasz, warzyw, a nawet zupy, lub podgrzewania parówek. Jednak ten model ze względu na bardzo małe rozmiary wewnętrznej miski, używam głównie do gotowania ryżu i kasz. Bardziej uniwersalnym garnkiem niezależnie od jakiego producenta, będzie model o większej pojemności misy od tego minimalistycznego Russella. Ja jednak uwielbiam ten malutki garnek, z powodów ergonomicznych używam go zamiennie z najmniejszym garnkiem Tristar RK-6134SY 300W 0,6 litra.