Garnek do ryżu Tristar  RK-6126 400W 1litr

Ryżowar – Garnek do ryżu Tristar  RK-6126 400W 1litr

Po ugotowaniu ryżu garnek przechodzi w tryb podtrzymania temperatury, tak aby ryż nie wystygł lecz utrzymywał optymalną temperaturę.

W przypadku garnka Tristar  RK-6126 400W 1litr, temperatura podtrzymania ciepła ugotowanego wcześniej ryżu to 61.5 stopnia.

Co ciekawe, przejście w tryb podtrzymania temperatury, następuje po odparowaniu części wody z ryżu, skutkującym wzrostem temperatury wykrywanym przez termostat. A więc przełączenie trybu pracy nie następuje po ściśle określonym czasie gotowania. To wzrost temperatury ryżu jest wykrywany przez automat wyłączający tryb gotowania i przełączający w tryb podtrzymania ciepła.

Pojemność maksymalna to 500 g suchego ryżu, czyli dwie pełne szklanki ryżu i 4 szklanki wody.

Dla jednej osoby optymalną porcją jest jedna szklanka ryżu za jednym razem + dwie szklanki wody, po ugotowaniu otrzymamy 0,5 kg smacznego ryżu, to spora porcja.

Wsypuję szklankę ryżu, pół łyżeczki cukru, pół łyżki octu ryżowego lub jabłkowego, 1/4 łyżki soli lub nawet mniej, oraz 1,5 do 2 szklanek wody. Po wciśnięciu przycisku gotowania w dół, dioda pomarańczowa zmieni kolor na czerwony sygnalizując gotowanie.

Od tego momentu można zająć się innymi sprawami a garnek Tristar  RK-6126 sam doprowadzi resztę do szczęśliwego końca. Najważniejsze, że nie tracimy cennego czasu i niczego nie trzeba pilnować a wszytko odbywa się automatycznie. Proces gotowania ryżu jest nadzorowany przez garnek, który automatycznie przełączy się z trybu gotowania w tryb podtrzymania optymalnej temperatury ryżu.

Po zakończeniu gotowania przełącznik ponownie wraca w górne położenie wyłączając czerwona lampkę, oraz zapalając lampkę pomarańczową sygnalizującą przejście garnka z trybu gotowania w tryb podtrzymania optymalnej temperatury ryżu. Od tego momentu ryż jest już gotowy do jedzenia. Dobrze jest pozostawić ugotowany ryż w trybie podtrzymania ciepła przez około 20 minut a ryż stanie się smaczniejszy. O dziwo garnek gotuje ryż bardzo szybko, trochę mnie to zaskoczyło. W zależności od wsypanej porcji ryżu, czas gotowania mieści się pomiędzy 15 a 30 minut. Ryż po ugotowaniu w ryżowarze jest zawsze taki sam, zawsze się „udaje”, oraz jest zdecydowanie smaczniejszy niż z tradycyjnego garnka. Bonusem jest oszczędność czasu i energii, brak zaangażowania w proces gotowania, czy pilnowania żeby nie wykipiało lub nie przypaliło się.

Warto wiedzieć, że gotując ryż tylko raz na jakiś czas, warto mieć na wyposażeniu kuchni ryżowar pozwalający także na prostą oraz bezobsługową obróbkę termiczną kasz oraz innych ziaren, np. quinoa. Wystarczy wsypać do pojemnika ziarna i wlać wodę, a one ugotują się bez konieczności mieszania czy nadzorowania przez kucharza. Pozwoli to wprowadzać w życie nowe, a przy tym zdrowe potrawy, przy jednoczesnym znikomym zaangażowaniu czasowym w ich przygotowanie.

W garnku oprócz gotowania ryżu czy kasz, można ugotować makaron, podgrzewać parówki czy gotować zupy itp. a może nawet przygotowywać konfitury oraz dżemy, lecz tego nie sprawdziłem. Jednak w takim przypadku możemy zapomnieć o pracy automatycznej, więc po ugotowaniu należy ręcznie wyłączyć gotowanie, ewentualnie przełączyć w tryb podtrzymania ciepła.