Garnek do gotowania ryżu Tristar RK-6126 400W 1litr

Ryżowar – Garnek do gotowania ryżu Tristar RK-6126 400W 1litr

Jak przystało na automat gotujący, garnek Tristar RK-6126 automatycznie doprowadza proces gotowania ryżu do zakończenia, przechodząc w tryb podtrzymania temperatury. Po ugotowaniu ryżu garnek przechodzi w tryb podtrzymania temperatury, tak aby ryż nie wystygł, utrzymując optymalną temperaturę gotowej potrawy. W przypadku garnka Tristar  RK-6126 400W 1litr, temperatura podtrzymania ciepła ugotowanego wcześniej ryżu to 61.5 stopnia. Przełączenie trybu pracy nie następuje po ściśle określonym czasie gotowania, lecz po zwiększeniu temperatury dna miski, wykrywanym przez automat przełączający. Rzeczywista moc pobierana podczas gotowania, zmierzona przy pomocy miernika poboru energii elektrycznej to 440W, czyli nieco więcej niż deklaruje producent. Moc pobierana przez garnek Tristar RK-6126 w trybie podtrzymywania ciepła potrawy, to tylko 38W, a więc naprawdę niewiele. Tak mała moc w zupełności wystarczy, dla podtrzymywania ciepła ugotowanej wcześniej potrawy, w temperaturze 61,5 stopnia Celsjusza.

 

Sposób działania automatyki garnka

Przełączenie z trybu gotowania w tryb podtrzymania temperatury, jest spowodowane wzrostem temperatury dna naczynia powyżej 100 stopni Celsjusza. Dopiero po odparowaniu wody, temperatura dna naczynia może wzrosnąć powyżej 100 stopni Celsjusza i termostat przełącza w tryb podtrzymanie ciepła. Czyli proces gotowania, zawsze trwa do momentu wchłonięcia przez ryż całej wody oraz odparowania nadmiernej jej ilości. Dzięki automatyce gotowania ryżu opartej na takim mechanizmie, ilość użytej wody wpływa zarówno na czas gotowania i oczekiwaną konsystencję potrawy. A więc dobierając ilość wody, można w pewnym stopniu wpływać na czas gotowania ryżu i jednocześnie na konsystencję potrawy. Dobierając ilość wody w zależności od potrzeb, możemy spowodować, że ryż będzie bardziej sypki, lub bardziej jędrny, albo wręcz kleisty.

 

Możliwości garnka do gotowania ryżu Tristar RK-6126 400W 1litr

Pojemność maksymalna to 500 g suchego ryżu, czyli dwie pełne szklanki ryżu i 4 szklanki wody. Taka ilość ryżu ugotowana jednorazowo wystarczy dla całej rodziny. Po ugotowaniu otrzymamy około 1,5 kg ryżu, biorąc pod uwagę optymalną ilość na jedną osobę 250g wystarczy dla sześciu osób. Zazwyczaj nikt samego ryżu nie spożywa, stosując różne „dodatki”, można zmniejszyć porcje ryżu do 190g, więc wystarczy dla ośmiu osób. Czyli cała rodzina naje się, a nawet goście nie wyjdą głodni. Jednak podstawowym zastosowaniem tego garnka, jest zabezpieczenie porcji ryżu dla całej pojedynczej rodziny, czyli dla sześciu osób. Dla mniejszej rodziny wystarczy jeszcze mniejszy garnek, który będzie miał tę zaletę, że będzie pobierał jeszcze mniej energii elektrycznej.

Po jakimś czasie używania garnka do gotowania ryżu Tristar RK-6126, doszedłem do wniosku, że nie wykorzystuję nawet połowy jego pojemności. Dokupiłem dodatkowo mniejszy model Tristar RK-6134SY o pojemności misy 0,6 litra i mocy grzejnej 300W, którego eksploatacja jest bardziej ekonomiczna. Koszt niewielki bo tylko 99 zł, o zdecydowanie mniejszych gabarytach zewnętrznych, jednocześnie pobierający mniej prądu przy całkowicie wystarczającej pojemności miski. Rzeczywisty pobór prądu elektrycznego, zmniejszył się z 442W do 311W a więc o 131W, zachowując taki sam czas gotowania potraw. Gotując w mniejszym garnku Tristar RK-6134SY oszczędzam pieniądze wydawanie na obecnie bardzo drogą energię elektryczną, ale również miejsce w kuchni.

 

Ponieważ zakup mniejszego garnka do gotowania ryżu, okazał się dobrym rozwiązaniem, to idąc za ciosem, kupiłem jeszcze mniejszy garnek 😉

Następnym garnkiem jaki kupiłem, jest chyba najmniejszy garnek do gotowania ryżu, firmy Russell Hobbs o mocy pobieranej tylko 200W. Ten maleńki garnek nadal posiada wystarczającą pojemność miski do ugotowania dwóch dużych porcji ryżu, lub trzech „normalnych”. Garnek do gotowania ryżu Russell Hobbs 27020-56, umożliwia otrzymanie jednorazowo do 600 gramów gotowanego ryżu. Taki mały garnek jest odpowiedni dla dwóch osób.

 

Optymalna porcja ugotowanego ryżu dla jednej osoby

Dla jednej osoby, optymalną jednorazową porcją jest pół szklanki ryżu, oraz do półtorej szklanki wody. Po ugotowaniu otrzymamy wystarczająco dużą porcję jednorazowego posiłku, około 400g. Jak dla mnie, taka porcja ryżu wystarczy na dwa spore posiłki, więc jest optymalną ilością. Dla ugotowania tak małej porcji ryżu, w zupełności wystarczy mniejszy garnek niż opisywany tutaj.

 

Optymalna porcja ugotowanego ryżu dla dwóch osób.

Dla dwóch osób, jednorazową optymalną porcją będzie jedna szklanka ryżu + dwie szklanki wody. Po ugotowaniu otrzymamy 0,7 kg smacznego ryżu, to stosunkowo spora porcja. Jak na moje potrzeby, wystarcza na dwa duże posiłki lub cztery normalne, ewentualnie na jeden obfity posiłek dla dwóch osób.

 

Przeważnie używam jednej szklanki ryżu

Wsypuję szklankę ryżu, łyżeczkę cukru, łyżeczkę octu ryżowego lub jabłkowego, pół łyżeczki do herbaty soli a nawet mniej, oraz 1,5 do 2 szklanek wody. Po wciśnięciu przycisku gotowania w dół, dioda pomarańczowa zgaśnie a zapali się dioda czerwona sygnalizująca proces gotowania.

Od tego momentu można zająć się innymi sprawami natomiast garnek Tristar RK-6126 sam doprowadzi resztę do szczęśliwego końca. Najważniejsze, że nie tracimy cennego czasu i niczego nie trzeba pilnować a wszytko odbywa się automatycznie.

Proces gotowania ryżu jest nadzorowany przez garnek, który automatycznie przełączy się z trybu gotowania, w tryb podtrzymania optymalnej temperatury ryżu. Konstrukcja tego garnka jest genialna w swojej prostocie, również cena zakupu jest bardzo niska w stosunku do użyteczności i możliwości.

Po zakończeniu gotowania przełącznik ponownie wraca w górne położenie wyłączając czerwona lampkę, oraz zapalając lampkę pomarańczową, sygnalizującą przejście garnka z trybu gotowania w tryb podtrzymania optymalnej temperatury ryżu. Od tego momentu ryż jest już gotowy do jedzenia.

 

Po zakończeniu gotowania ryżu można od razu przejść do konsumpcji lub pozostawić w trybie podtrzymywania ciepła potrawy

Dobrze jest pozostawić ugotowany ryż w trybie podtrzymania ciepła przez około 20 minut a ryż stanie się smaczniejszy. Garnek gotuje ryż bardzo szybko, czas gotowania waha się pomiędzy 15 a 30 minut zależnie od wielkości wsypanej porcji ryżu. Gotowanie w ryżowarze Tristar RK-6126 ma kilka istotnych zalet, których nie sposób przecenić.

Po pierwsze, ryż ZAWSZE jest tak samo idealnie ugotowany.

Po drugie ZAWSZE się udaje, oraz jest zdecydowanie smaczniejszy niż z tradycyjnego garnka.

Następną zaletą jest możliwość długotrwałego utrzymywania optymalnej temperatury potrawy, garnek posiada podwójne ścianki z wewnętrzną izolacją oraz funkcję utrzymywania temperatury.

Bonusem jest oszczędność czasu i energii, brak zaangażowania w proces gotowania, oraz pilnowania żeby nie wykipiało lub nie przypaliło się.

 

Nawet rzadko gotując ryż, warto używać specjalizowanego urządzenia

Gotując ryż nawet raz na jakiś czas, warto mieć na wyposażeniu kuchni ryżowar, pozwalający także na prostą oraz bezobsługową obróbkę termiczną kasz oraz innych ziaren, np. quinoa. Wystarczy wsypać do pojemnika ziarna oraz wlać wodę, a one ugotują się bez konieczności mieszania czy nadzorowania przez kucharza. Pozwoli to wprowadzać w życie nowe, a przy tym zdrowe potrawy, przy jednoczesnym znikomym zaangażowaniu czasowym w ich przygotowanie.

W garnku oprócz gotowania ryżu czy kasz, można ugotować zupę, płatki owsiane, makaron, warzywa, usmażyć jajecznicę, jajka sadzone, podgrzewać parówki. Smażenie jajecznicy lub jajek sadzonych wymaga sprytu, gdyż miska za mało obciążona spowoduje przełączenie garnka w tryb podtrzymania ciepła potrawy. Co prawda nawet w temperaturze 60 stopni Celsjusza jajka „zetną się” jednak lepiej używać wyższej temperatury, wstępnie dociążając czymś miskę. Prawdopodobnie można również przygotowywać marmolady, konfitury oraz dżemy, lecz tego jeszcze nie miałem okazji sprawdzać. Jednak w takich zastosowaniach zapomnijmy o pracy automatycznej, po ugotowaniu należy ręcznie wyłączyć gotowanie, ewentualnie przełączyć w tryb podtrzymania ciepła.