Garnek do ryżu Tristar  RK-6126 400W 1litr

Garnek do ryżu Tristar  RK-6126 400W 1litr

Po ugotowaniu ryżu garnek przechodzi w tryb podtrzymania temperatury, tak aby ryż nie wystygł lecz utrzymywał optymalną temperaturę.

W przypadku garnka Tristar  RK-6126 400W 1litr, temperatura podtrzymania ciepła ugotowanego wcześniej ryżu to 61.5 stopnia.

Co ciekawe przejście w tryb podtrzymania, następuje nie po ściśle określonym czasie, lecz po odparowaniu części wody z ryżu, co powoduje wzrost temperatury ryżu, który jest wykrywany przez automat wyłączający gotowanie a dokładnie przerzucający w tryb podtrzymania ciepła.

Pojemność maksymalna to 500 g suchego ryżu, czyli dwie pełne szklanki ryżu i 4 szklanki wody.

Jak dla mnie, optymalnie jest gotować jedną szklankę ryżu za jednym razem.

Wsypujemy szklankę ryżu szczyptę soli oraz 1,5 do 2 szklanek wody i naciskamy przycisk w dół, tak żeby zapaliła się czerwona dioda zamiast pomarańczowej i możemy zająć się innymi sprawami, garnek sam doprowadzi resztę do końca. Najważniejsze, że niczego nie trzeba pilnować, ryż sam gotuje się a garnek wyłącza się automatycznie, przechodząc z trybu gotowania w tryb utrzymania optymalnej temperatury ciepłego ryżu.

Po zakończeniu gotowania przełącznik sam podskakuje do góry a dioda czerwona gaśnie i zapala się dioda pomarańczowa, sygnalizując przejście garnka z trybu gotowania w tryb podtrzymania optymalnej temperatury. Od tego momentu ryż jest już gotowy do jedzenia. O dziwo garnek gotuje ryż bardzo szybko, trochę mnie to zaskoczyło. W zależności od wsypanej porcji ryżu, czas gotowania to pomiędzy 15 a 30 minut. 

Warto wiedzieć, że nawet używając ryżu tylko raz na jakiś czas, urządzenie do gotowania ryżu pozwala także na prostą oraz bezobsługową obróbkę termiczną kasz oraz innych ziaren, np. quinoa. Wystarczy wsypać do pojemnika ziarna i wlać wodę, a one ugotują się bez konieczności mieszania czy nadzorowania przez kucharza. Pozwoli to wprowadzać w życie nowe, a przy tym zdrowe potrawy, przy jednoczesnym znikomym zaangażowaniu czasowym w ich przygotowanie.

W garnku oprócz gotowania ryżu czy kasz, można ugotować makaron, podgrzewać parówki czy gotować zupy itp. a może nawet przygotowywać konfitury oraz dżemy,lecz tego nie sprawdziłem. Jednak w takim przypadku możemy zapomnieć o pracy automatycznej, więc po ugotowaniu, należy ręcznie przełączyć w tryb podtrzymania ciepła.